Cu trupa lui Vangu nu-i de glumit

CSM II Rm. Vâlcea – Energia Malaia 1-2

Duelul din Zăvoi, dintre două echipe antrenate de tehnicieni care activează în cadrul Centrului de Copii şi Juniori de la CSM Rm. Vâlcea (în speţă Gabriel Mangalagiu şi Cristian Bora), s-a sfârşit cu o victorie surprinzătoare, dar pe deplin meritată a echipei Energia Malaia. Oaspeţii au deschis scorul în prima repriză după un şut al lui Rachina, deviat în plasă de un fundaş al „,municipalilor”, iar apoi, în repriza secundă, şi-au majorat diferenţa la două goluri, graţie unei reuşite a aceluiaşi Rachina. Putea fi chiar 3-0, dar Lala a irosit o lovitură de la 11 metri, după ce în prima instanţă reuşise să înscrie, însă centralul Daniel Demetrescu, aflat la primul lui meci după numirea ca secretar general interimar la AJF Vâlcea a decis că penaltiul trebuie repetat.

A doua oară, şutul lui Lala a fost ghicit de portarul Rusandu. În loc de 0-3 s-a făcut 1-2, CSM II reducând din handicap prin Săraru, nimeni altul decât fiul primarului din comuna Şirineasa. Ultima fază demnă de menţionat este eliminarea pentru cumul de cartonaşe galbene a lui Moldovan (de la CSM II).
Odată în plus, prin victoria repurtată în Zăvoi, trupa susţinută financiar de Gheorghe Vangu a arătat că rămâne revelaţia actualului sezon al Ligii a IV-a, nu puţini fiind cei care afirmă că-n cazul în care vor continua în acelaşi ritm, Energia Malaia nu poate rata podiumul la finele campionatului. În etapa următoare, elevii lui Cristi Bora şi Eugen Catrinoiu vor întâlni pe teren propriu lidera Ligii a IV-a, Hidroelectra Rm. Vâlcea. (N.C.)