Meci „nebun” la Şirineasa

Luncavăţul Popeşti – Flacăra Horezu 3-3
• arbitrul Truţă (foto), chiar la el acasă, eliminat de un jucător prin knock-out
• în minutul 78 partida s-a încheiat

O dată cu meciul cu CSM II s-a cam încheiat şi perioada bună a Flacărei Horezu. Atunci echipa lui Chelcea a ieşit în evidenţă, pentru prima dată în acest campionat, într-un alt mod decât pe teren, declanşând un adevărat scandal în care i-a implicat pe cei de la AJF, soldat în final şi cu victime (secretarul general, Florin Mănoiu, care a fost demis). Însă, toată această atenţie care i s-a acordat grupării horezene nu a fost de bun augur. De atunci par a se fi abătut toate relele asupra lui Chiriţoiu şi compania.

Aşadar, au pierdut cu trupa lui Mangalagiu, apoi cu Hidroelectra şi o dată cu acest meci şi contactul cu podiumul. Astfel, începuseră să intre din nou în anonimat, fiind trataţi de celelalte adversare ca o echipă de pluton. Şi-au revenit cu Vartex-ul, formaţie pe care au învins-o la limită, cu scorul de 1-0 şi nu-şi făceau probleme că nu se vor întoarce cu trei puncte şi de la Şirineasa, unde urmau să întâlnească o echipă ce nu reuşise să obţină nici o victorie în acest campionat pe teren, Luncavăţul Popeşti. Jucătorii antrenaţi de Lucian Catargiu aveau doar patru puncte obţinute din confruntările de până acum, dintre care o victorie le-a fost omologată la „masa verde”, după o greşeală tehnică, să-i spunem, făcută de adversari. Aşa că era aşteptat a se înregistra un rezultat favorabil grupării din Treapt. Lucrurile s-au complicat însă pe parcurs jocului pentru băieţii lui Chelcea.

Poştaşul Sima, omul-cheie al popeştenilor

În prima repriză horezenii nu au avut probleme. Se prefigura o nouă înfrângere pentru gruparea pregătită de Lucian Catargiu. Speranţele le cam fuseseră spulberate gazdelor încă din minutul 8 când Bodescu a adus pe Flacăra în avantaj după un şut din interiorul careului. La doar 5 minute oaspeţii şi-au majorat avantajul la 2-0 prin Raul Nistor şi se părea că echipa din Horezu va câştiga la scor întâlnirea cu Luncavăţul. Au apărut însă complicaţiile o dată cu ratarea penalti-ului de către acelaşi Raul Nistor. Portarul gazdelor, Albici a avut o intervenţie considerată de centralul Truţă ca fiind neregulamentară, astfel că a acordat lovitură de pedeapsă. Albici a avut şansă, reuşind să respingă cu piciorul balonul trimis de Nistor. Intervenţia portarului le-a dat curaj celor din Popeşti. Au echilibrat jocul şi chiar au început să pună probleme adversarilor. Catargiu a făcut o mutare inspirată, schimbându-i rolul poştaşului Cătălin Sima. Din fundaş, acesta a ajuns în atac. Iar acest lucru avea să-şi vadă rezultatul în repriza secundă. La puţin timp după reluarea jocului, gazdele au scăpat pe contraatac. Au fost oprite din acţiune de experimentatul Chiriţoiu, care-a reuşit să respingă mingea în aut. Sima a executat repede aruncarea de la margine, oaspeţii nu au avut timp să se replieze, mingea a ajuns la Andrei Fistogeanu, care-a scăpat singur spre poartă, a fost faultat şi centralul a acordat un nou penalty, de această dată în favoarea Luncavăţului. Acelaşi Andrei Fistogeanu a executat, reducând din diferenţă. La puţin timp după ce s-a repus mingea de la mijlocul terenului, în minutul 54, s-a făcut 2-2. Sima l-a învins pe Chiriţoiu printr-un şut ce a încântat asistenţa. Gazdele nu s-au bucurat prea mult pentru că, la două minute după această reuşită, au fost din nou penalizate de Truţă care-a acordat un nou penalti oaspeţilor, contestat de Pătraşcu şi colegii săi. Portarul Chiriţoiu şi-a asumat răspunderea execuţiei. A avut „sânge rece”, a fost sigur pe el, astfel că deznodământul fazei a fost cel aşteptat: 3-2 pentru Flacăra. În ciuda derulării lucrurilor, popeştenii n-au renunţat la luptă. Au continuat să spere, mai ales că oaspeţii au dat în multe rânduri dovadă de slăbiciune. În minutul 69 au reuşit să prelungească din nou suspansul, restabilind egalitatea la 3-3. Acelaşi Sima l-a văzut puţin ieşit pe Chiriţoiu şi l-a executat. Mai rămăseseră în jur de 20 de minute de joc, astfel că oricare dintre cele două putea să schimbe soarta meciului. Nu s-au mai jucat însă decât aproximativ 10 minute. Asta pentru că centralul partidei, Marian Truţă, n-a mai putut continua jocul. Faza care a provocat eliminarea arbitrului l-a avut la bază pe poştaşul din Popeşti care-a scăpat singur cu Chiriţoiu, obligându-l practic pe portarul Flacărei să aibă o intervenţie la sacrificiu. Goal-keeper-ul oaspeţilor a ieşit în afara careului, Sima a încercat să-l păcălească cu un lob, astfel că Chiriţoiu a fost nevoit să oprească balonul cu mâna. Sau cel puţin aşa a considerat centralul, împreună şi cu asistentul Căpăţineanu. Portarul Flacărei a fost eliminat şi în acel moment s-a terminat totul. Oaspeţii au protestat, majoritatea limitându-se doar la atât. A existat totuşi o excepţie, Vlad Geiculescu, un jucător care-a venit de la Govora, unde era cunoscut ca fiind mai coleric. Acesta i-a dat un pumn zdravăn lui Truţă, în plină figură, trimiţându-l la pământ. Centralului i-a fost teamă să nu mai fie lovit, aşa că s-a ridicat repede şi s-a îndreptat spre observatorul jocului, preşedintele Comisiei de Arbitri, Grigore Tomoiagă. A primit îngrijiri medicale, mai ales că sângera, după care a considerat că nu mai poate continua, astfel că a fluierat sfârşitul jocului. O reacţie aşteptată, pe care n-a mai avut puterea să o conteste nici Chelcea. Acesta, de altfel, a fost destul de liniştit pe parcursul partidei, neavând reacţii ieşite din comun. Imediat după ce l-a făcut knock-out pe arbitru, Geiculescu a fost puţin alergat de jucătorii gazdă care intenţionau să-l potolească. A intervenit apoi poliţistul şi s-au calmat spiritele.

Truţă intenţionează să-l dea în judecată pe Geiculescu

Fapta lui Geiculescu nu va fi trecută cu vederea de arbitrul Marian Truţă care a anunţat că intenţionează să-l dea în judecată pe jucător. Pumnul primit de central la Şirineasa, chiar în localitatea unde-a copilărit şi unde locuiesc părinţii săi, i-a provocat o hemoragie puternică acestuia, astfel că Truţă, de la meci, a mers direct la spital pentru a-şi face analizele. Urmează ca doctorii să-i dea verdictul în aceste zile în ceea ce priveşte sănătatea lui. Oricum, cert este că arbitrul nu-i va ierta fapta lui Geiculescu. În altă ordine de idei, şi alţi „fluieraşi” s-au mai numărat printre victimele horezenilor. Aşa că pentru Flacăra Horezu a cam devenit un obicei agresarea arbitrilor. Sunt cunoscute incidentele în care a fost implicată de-a lungul vremii trupa din Treapt. Majoritatea soldate cu lovirea arbitrilor. De cele mai multe ori, însă, „autor al faptelor” a fost chiar antrenorul Costel Chelcea. Acesta l-a lovit acum câţiva ani, tot la Şirineasa, dacă ne aducem bine aminte, pe arbitrul Alin Matei care a avut nevoie de îngrijiri medicale, fiind transportat de urgenţă la spital, unde a stat câteva zile sub observaţia medicilor. După acel meci Matei s-a şi lăsat de arbitraj. Chelcea a fost exclus din viaţa sportivă, dar a revenit din nou la „firul ierbii”, fiindu-i ridicată sancţiunea. Au urmat ulterior şi alte incidente. În urmă cu mai bine de un sezon, a fost acuzat că l-a agresat pe Voicescu, arbitrul alegând să apeleze la justiţie pentru a-şi obţine dreptatea, procesul prelungindu-se pe o perioadă destul de lungă. De fapt, nici nu ştim dacă s-a încheiat chiar şi acum.

Primarul Şerban şi-a premiat jucătorii dinainte de a afla verdictul

Deşi încă nu a primit o decizie oficială în ceea ce priveşte deznodământul acestui meci, primarul de la Popeşti, Costel Şerban, s-a grăbit să-şi premieze jucătorii pentru un aşteptat succes în faţa Flacărei Horezu. Ar fi al doilea obţinut de Luncavăţul la „masa verde”. Pentru efortul depus pe teren, unde-au reuşit să ţină în frâu o echipă de pe primele locuri ale clasamentului, şi pentru faptul că sunt foarte aproape de a obţine trei puncte care-i vor ajuta să depăşească acum şi pe FC Govora în clasament, primarul Şerban şi-a recompensat financiar jucătorii. Fiecare dintre aceştia au primit câte un milion de lei vechi din partea primarului.