Întâlnirea cu Olteţul Zătreni, o simplă formalitate pentru Hidroelectra

Formaţia din comuna primarului Liţoiu, Olteţul Zătreni, părea a fi victimă sigură pe terenul Hidroelectricii din nordul Râmnicului. Era greu de crezut că o echipă ce are ca obiectiv evitarea retrogradării va putea să se interpună, să dea planurile peste cap trupei antrenată de Lucian Giurcă. De fapt, nici măcar jucătorii echipei oaspete nu puteau avea încredere în propriile forţe. Asta pentru că întâlneau o grupare neînvinsă în acest campionat. La fel au rămas lucrurile şi după această rundă, în ciuda faptului că antrenorul Giurcă a preferat să menajeze câţiva dintre titularii obişnuiţi, alegând să mizeze şi pe cei care-au jucat mai puţin până acum.

Chiar şi astfel, lucrurile s-au desfăşurat aşa cum se aştepta, liderul clasamentului impunându-se fără probleme în faţa mult mai modestei Olteţul Zătreni. Gazdele au reuşit să deschidă scorul după aproximativ un sfert de oră de joc prin Alin Bunescu. La 1-0 a fost o fază în care oaspeţii au solicitat acordarea unei lovituri de pedeapsă, însă n-au beneficiat de sprijinul arbitrului. A urmat imediat golul de 2-0 al lui Tiron, seria reuşitelor fiind continuată de Nicolaescu care-a stabilit scorul pauzei, de 3-0 în favoarea Hidroelectrici. Astfel, repriza secundă a devenit doar o formalitate pentru gruparea lui Bucuroiu. Ţoanţă a mai marcat o dată pentru gazde, care s-au impus astfel cu scorul de 4-0.