Cerna Copăceni pierde teren în clasament

În ciuda problemelor care se anunţă la nivelul lotului de jucători, Luceafărul Pesceana continuă să joace în campionat ca şi când nimic rău nu se poate întâmpla. Până când se va hotărî soarta echipei, jucătorii încearcă să nu strice tot ce a realizat până acum. Înaintea etapei erau pe locul 2 în campionat, cu doar o înfrângere în cele 11 etape disputate. N-au reuşit totuşi să o depăşească pe ALX Port Vale Mateeşti, liderul autoritar al clasamentului. Însă a depăşit alte formaţii care îşi doresc să ajungă în fruntea ierarhiei. Ultima victimă a fost Cerna Copăceni, o grupare ce, de asemenea, a avut o comportare bună în acest tur de campionat.

Băieţii de la Copăceni speră într-o promovare, însă diferenţa existentă acum între ei şi primul loc nu le dă foarte mare încredere că pot realiza acest lucru. Aveau şansa de a se menţine în coasta ocupantei locului 2, Luceafărul Pesceana, dacă reuşeau să o învingă în această rundă, când cele două grupări şi-au disputat supremaţia pe terenul de la Copăceni. N-au obţinut ce şi-au propus, chiar dacă au avut în câteva rânduri şansa să tranşeze soarta meciului în favoarea lor. A fost un joc frumos, cu multe ocazii, şi de o parte şi de cealaltă, însă formaţia oaspete s-a dovedit a fi mai norocoasă. În minutul 8 Luceafărul a profitat de o greşeală în defensiva celor de la Cerna, deschizând scorul prin incisivul atacant Florin Oprea. Nu s-au bucurat foarte mult de avantajul pe care şi-l creaseră pentru că 10 minute mai târziu cei din Copăceni aveau să restabilească egalitatea prin Andronache. Golul a dat mai multă încredere formaţiei gazdă ce a reuşit la jumătatea reprizei să schimbe rolurile, să treacă în avantaj, după penalty-ul transformat precis de Ciolacu. Luceafărul nu s-a mulţumit cu acest rezultat, a pus presiune şi a reuşit să restabilească egalitatea prin Zamfira, astfel că scorul pauzei a fost de 2-2. Gazdele s-au cam bătut singure în partea a doua a meciului. În minutul 64 Buleteanu a respins mingea în poarta proprie ducând scorul la 3-2 în favoarea oaspeţilor, însă cei din Copăceni aveau din nou să întoarcă rezultatul spre final de meci, când secretarul Luţă a scos un penalti pentru formaţia sa. Pirici a marcat pentru 3-3. Se prefigura o remiză, însă gruparea lui Dincă nu a fost de acord cu acest lucru. A reuşit să câştige cele trei puncte în minutul 90 graţie execuţiei lui Nedeluţ ce l-a surprins pe portarul gazdelor. Luceafărul Pesceana s-a impus astfel cu scorul de 4-3.