Reprofilaţi pe … 4-1

CSM Drăgăşani – Topologul N. Bălcescu 4-1 (2-1)
Atât în deplasare cât şi la jocurile disputate pe teren propriu, CSM Drăgăşani îşi valorifică superioritatea tehnico-tactico închizând tabela de marcaj cu acelaşi scor. Şi Topologul N. Bălcescu s-a recunoscut învinsă cu acelaşi rezultat (4-1) ca şi colegele precedente de competiţie, dar arătând o nouă faţă în jocul disputat.

Inspiraţia lui Sticlaru

Acumulând la Băbeni cel de-al patrulea cartonaş galben, Nicuşor Sticlaru – golgheterul formaţiei şi, probabil, şi al Ligii a IV-a, trebuia să stea în această etapă. Simţindu-se în formă, Sticlaru a insistat pe lângă conducere să i se achite cauţiunea pentru cele patru cartonaşe galbene acumulate, insistenţă ce până la urmă a fost benefică pentru toată echipa.

Topologul a curs frumos!

Conducerea tehnică a drăgăşănenilor nu a subapreciat valoarea echipei oaspete care prin prisma locului în clasament nu părea să încurce calculele echipei gazdă. Pe teren însă, Topologul, cu mulţi jucători noi, a demonstrat că, văzându-şi numai de joc, lăsând la o parte deciziile brigăzii de arbitri, poate să se bată de la egal la egal cu fruntaşele clasamentului.

Surprizele primei reprize

Dacă pentru Nicuşor Sticlaru perforarea porţilor adverse nu mai era o noutate, jocul formaţiei oaspete a însemnat o mare surpriză pentru publicul drăgăşănean. Cu multă îndrăzneală, practicând un fotbal pragmatic, plăcut ochiului, Topologul N. Bălcescu a reuşit o primă repriză în care superioritatea echipei gazdă s-a materializat pe tabela de marcaj în prelungirile dictate de arbitru prin golurile înscrise de Sticlaru (minutul 11 şi minutul 45, ultimul din penalti după un fault comis asupra sa), dar după ce Sobolu egalase scorul în minutul 23.

Spre cel de-al treilea …4-1 consecutiv

Cea de-a doua repriză a curs tot spre poarta oaspeţilor, dar jocul neinspirat al echipei gazdă a făcut ca diferenţa să rămână minimă până în minutul 66, când Barbu a mărit diferenţa, pentru ca acelaşi Sticlaru să-şi treacă la activ cel de-al treilea gol al său în acest meci (minutul 69). O victorie care menţine echipa din Drăgăşani în lupta pentru ocuparea primului loc la sfârşitul acestui tur de campionat.
Au evoluat formaţiile:
CSM Drăgăşani: Vlada – Mitală, Traşcă, Ziber, Turică, Drăguşin, Ciobanu, Dandea, Barbu, Ioniţă, Sticlaru. Au mai jucat: Tîrziu, Pandel, Olteanu, Bălan.
Topologul N. Bălcescu: Drugan – Becşenescu, Bălăsoiu, Vlăduţ, Sobolu, Crăciun, Anuţa, Savu, Cherăsou, Crangă, Stoica. Au mai jucat: Prundaru, Chera, Matei.