Băieţii lui Chelcea au avut nevoie de un om în plus pentru a se impune

Flacăra Horezu – Vartex Rm. Vâlcea 1-0 (0-0)

Dacă ar fi fost să ţinem cont de rezultatul din etapa precedentă obţinut pe teren, Vartex-ul aborda liniştită jocul din Treapt, de la Horezu, cu Flacăra. Câştigase cu Luncavăţul, astfel că pentru moment nu avea de ce să-şi facă probleme. A venit însă decizia AJF-ului de a da meci pierdut trupei lui Popolan, lucru care i-a „aruncat” pe băieţii de la Vartex până pe unul dintre locurile retrogradabile ale clasamentului. Aşa că erau nevoiţi să încerce imposibilul în meciul cu echipa lui Costel Chelcea. Şi n-au fost deloc departe de a obţine ce-şi propuseseră de la această partidă. Doar aproximativ 10 minute i-a despărţit de un rezultat surpriză la Horezu.

Au terminat, însă, mai repede benzina, iar Flacăra a profitat de acest lucru. În prima parte a întâlnirii, după cum ne-a informat Popolan, gazdele rar s-au apropiat de poarta adversă. A cam şomat goal-keeper-ul oaspete, asta şi pe fondul jocului bun practicat de Gelu Voica şi compania. Abia în partea a doua a meciului horezenii au început să pună mai multă presiune. Totuşi, nu reuşeau să înscrie, astfel că jocul curgea spre o remiză albă. Cu aproximativ un sfert de oră înainte de final, oaspeţii au fost destabilizaţi de eliminarea lui Florian Cătinaş, sancţionat mult prea uşor de arbitru, în opinia celor de la Vartex. Aceştia au admis că cel de-al doilea avertisment a fost, într-adevăr, meritat, însă primul ar fi putut fi evitat de central. Au rămas, astfel, în inferioritate numerică, aşa că misiunea li s-a îngreunat. De fapt, în aceste condiţii n-au rezistat decât vreo 4 minute. Au primit gol şi aşa s-a şi terminat meciul, la scorul de 1-0 pentru Flacăra.