Blestemul deplasărilor continuă

FC Balş – FC Oltchim 2-0 (0-0)

Băieţii lui Marian Deaconescu au plecat la Balş în ideea că, având un moral bun după victoria categorică din etapa trecută de pe teren propriu în care pur şi simplu şi-au zdrobit adversarii realizând chiar şi scorul etapei în seria a IV-a, vor putea, în sfârşit, să se întoarcă cu toate cele trei puncte din deplasare. Însă nici de această dată nu au reuşit să realizeze ce şi-au propus. În ciuda faptului că întâlneau o echipă motivată, care avea neapărată nevoie de o victorie pentru a nu se afunda în subsolul clasamentului, vâlcenii erau favoriţi. Iar pe teren, după cum susţine antrenorul Deaconescu, s-a văzut acest lucru.

Au avut o primă repriză pe care au controlat-o de la un capăt la celălalt, şi-au creat ocazii importante de a marca prin Preda, Stoica, Nicorici şi Smedescu, însă mingea n-a vrut să intre în poartă. La pauză a fost 0-0. De altfel, o dată cu trecerea timpului se contura un scor alb. Nici jucătorii gazdă nu au fost suficient de hotărâţi, cum nici Oltchim-ul nu a mai arătat aceeaşi prospeţime din prima repriză. Acest lucru s-a datorat, în cazul nostru, după cum şi-a exprimat părerea Deaconescu, schimbărilor făcute încă din debutul reprizei secunde. „Am făcut nişte înlocuiri, iar acest lucru cred că s-a văzut pe teren. Una dintre ele, l-am scos pe Preda şi i-am dat o şansă lui Şorega. A jucat încă din minutul 50. A avut suficient timp să confirme, dar n-a făcut-o”, a spus, mai exact, tehnicianul vâlcean. Aşa că situaţiile bune de a înscrie avute în primele 45 de minute n-au prea mai existat în partea a doua a meciului. Astfel, deşi şansele de a pleca de la Balş cu o victorie tindeau spre zero, totuşi, cum spuneam, meciul se putea încheia la egalitate, însă Oltchim-ul a fost din nou urmărită de ghinion. O greşeală de portar avea să fie hotărâtoare pentru soarta acestei întâlniri. S-a petrecut spre finalul partidei când Monea a scăpat mingea în poartă la o încercare timidă a gazdelor de perfora poarta „chimistă”. Greşeala n-a mai putut fi acoperită de coechipieri, Oltchim-ul n-a mai avut forţa să revină, ci din contră, înaintea fluierului de final al meciului a mai primit un gol, astfel că meciul s-a încheiat la scorul de 2-0 în favoarea echipei gazdă. Gruparea din Balş a mai risipit astfel din emoţii. Atmosfera era destul de tensionată înaintea meciului cu Oltchim-ul, asta pentru că în ultimele etape disputate nu reuşiseră să realizeze ce şi-au propus, iar speranţele că se va întâmpla ceva bun pentru ei în continuare, nu se prea întrezăreau, dat fiind programul pe care-l aveau. Au scăpat, însă, de Oltchim, formaţie de care se temeau. Un nou rezultat negativ ar fi însemnat o stagnare pe unul dintre locurile retrogradabile din clasament, ori acest lucru ar fi fost ca o piatră de moară pentru ei, în condiţiile în care întâlnesc în următoarele etape primele clasate, urmând în proxima rundă, chiar confruntarea cu liderul seriei, Rova Roşiori. Pentru Oltchim, în schimb, acest eşec nu a avut o prea mare importanţă. Vâlcenii stau bine în clasament, doar că aceste deplasări tind să devină ca o fobie pentru ei. Cu cât trece timpul şi nu reuşesc să obţină victoria, cu atât le este mai greu să se impună. Dar toate acestea sunt lipsite, oarecum, de importanţă, atâta timp cât merge jocul de pe teren propriu.
Au arbitrat: Horea Ciucă (Bucureşti) – la centru, ajutat la cele două linii de asistenţii Adrian Lupşa şi Cosmin Paraschivescu (ambii din Ilfov). Rezervă: Ionel Boharu (Ilfov). Observator : Silviu Bogdan (Craiova).
Pentru FC Oltchim au evoluat: Monea – Iordache, Stoica, Bărbuţ, Băiţa, Creangă, Nicorici, Marinescu, Olaru, Preda, Smedescu. Au mai jucat: Şorega, Dănuleţ, Pană şi Nuţu.

S-a schimbat ora de desfăşurare a partidelor
* Pe 12 octombrie, de la 15.00, FRF vă propune FC Oltchim – FC Cisnădie

Începând cu luna octombrie, s-a schimbat şi ora de desfăşurare a partidelor din Liga a III-a. Astfel, cu mici excepţii, toate meciurile din acest eşalon urmează să aibă loc în fiecare zi de vineri, de la ora 15.00. La acest orar au fost nevoiţi să se alinieze şi vâlcenii care vor avea pe 12 octombrie o întâlnire interesantă în campionat cu FC Cisnădie, o echipă proaspăt apărută în peisajul celui de-al treilea eşalon fotbalistic al ţării, care a reuşit să surprindă prin rezultatele bune avute în acest campionat. Va fi o confruntare între o grupare, Oltchim, care nu a cedat nici un punct pe propriul teren în acest sezon şi o alta, FC Cisnădie, ce şi-a căpătat deja renumele de „echipă de deplasare”, care se descurcă bine pe terenul adversarelor. Oaspeţii au la activ 5 rezultate de egalitate, fiind liderii seriei în ceea ce priveşte acest aspect, aşa că vâlcenii trebuie să fie cu băgare de seamă pentru a nu întrerupe seria succeselor de „acasă”. „Ştiu că e echipă de luat în considerare, ce are un vârf de atac care se descurcă foarte bine în faţa porţii adverse şi un mijlocaş bun. Bineînţeles că ne dorim victoria, dar vom avea un meci mai greu decât cele disputate până acum pe teren propriu”, crede Marian Deaconescu, antrenorul „chimiştilor”.

Oltchim şi CSM şi-au împărţit victoriile la republicani

La sfârşitul săptămânii trecute au avut loc cele mai aşteptate meciuri de către vâlceni din cadrul campionatului naţional de juniori republicani. Singurele formaţii din judeţ înscrise în această competiţie, cele ce reprezintă Oltchim-ul şi CSM-ul s-au luptat între ele pentru a-şi demonstra supremaţia. Până la urmă, însă, ca între prieteni, cele două cluburi şi-au împărţit victoriile. Astfel, la grupa mare de republicani, formaţia coordonată de Viorel Ciofîcă, ce se afla, după spusele antrenorului, înaintea acestei etape pe primul loc în clasament, s-a impus cu scorul de 6-3 în faţa trupei lui Marian Deaconescu. La pauză scorul a fost de 2-0 pentru Oltchim, însă „municipalii” au reuşit să întoarcă rezultatul şi să câştige până la urmă la o diferenţă de trei goluri. „Nu ne-ar fi învins dacă nu-i scoteam de pe teren pe Nicorici şi Smedescu. Dar am vrut să-i menajez pentru echipa mare, să nu ia cumva cartonaşe care să-i facă indisponibili pentru Liga a III-a”, a opinat tehnicianul Oltchim-ului care-a reuşit să răzbune înfrângerea de la grupa mare cu „juniorii mici”. Aici, „chimiştii” s-au dovedit a fi mai buni decât colegii de la CSM, pregătiţi de Cristi Bora. Băieţii lui Deaconescu şi Lazăr au câştigat meciul cu scorul de 4-1.
Pentru Oltchim, după aceste partide disputate pe teren propriu, urmează o deplasare dificilă, la Mioveni, unde o va întâlni pe Dacia.