„Municipalii” îşi privesc adversarii de sus

Minerul Lupeni – CSM Râmnicu Vâlcea 0-2 (0-1)

Dacă ne uitam în clasament până la ora disputării meciului de la Lupeni, puteam spune cu certitudine că partida dintre Minerul din localitate şi CSM Rm. Vâlcea este derby-ul rundei, cele două formaţii ocupând primele două locuri în clasament. Deşi echipa lor ocupa poziţia de lider, numai vreo 600 de „ortaci” au dorit să încurajeze echipa minerească. Există o zicală veche în fotbal care spune că… niciodată nu se schimbă echipa câştigătoare şi cum CSM-ul învinsese etapa trecută pe FC Bihor, nu ne aşteptam ca antrenorul Marian Bondrea să facă prea multe modificări în formula de start, dar…

Tehnicianul „municipalilor” a demonstrat că vede bine acest fenomen şi a operat câteva modificări în 11-ele de start care a surprins pe toată lumea. I-a titularizat pentru prima dată în acest campionat pe portarul Mindileac şi jucătorii de câmp Mihăiţă Lungan şi Alexandru Vlăduţi şi l-a avansat în linia de mijloc pe căpitanul Ionuţ Cercel, modificări care s-au dovedit în cele din urmă extrem de inspirate.
Revenind la meciul de la Lupeni, „municipalii” au avut un debut de partidă foarte bun şi după numai 11 minute de joc scorul era 1-0 pentru formaţia antrenată de Marian Bondrea şi Mitică Teleşpan. Jucătorii CSM-ului au profitat din plin de ezitările fundaşilor adverşi, mingea a ajuns pe partea dreaptă la Vlăduţi, internaţionalul de juniori a centrat şi Ion Cercel, venit din spate, a pus latul pentru primul gol al vâlcenilor. Gazdele au avut prima fază de poartă abia în minutul 20, dar mingea trimisă cu capul de Chiţu a ocolit stâlpul porţii vâlcene. Bondrea a arătat că a fost inspirat în momentul în care a luat decizia de a-l titulariza pe Mindileac în dauna gafeurului Râmniceanu, până la final portarul vâlcenilor fiind cel mai bun om de pe teren. Goalkeeper-ul vâlcean s-a remarcat pentru prima dată în minutul 29 când Apostol a trimis înspre poartă şi Mindileac a respins excelent în corner. Chiar dacă poziţiile din clasament arătau altceva, CSM Rm. Vâlcea a controlat clar din punct de vedere tactic prima repriză şi au intrat cu avantaj de un gol la pauză.
În partea secundă, gazdele au ieşit decise de la cabine pentru a înscrie cât mai repede dorind să relanseze partida. Însă, cu acest lucru n-a fost de acord oamenii din defensiva vâlceană care au făcut un joc aproape perfect. Marea majoritate a atacurilor minerilor din Lupeni s-au oprit pe la aproximativ 20 de metri de poarta lui Mindileac. Evoluţia bună a vâlcenilor din această partidă poate fi evidenţiată şi prin statistica fazelor periculoase pe care le-au avut cei din Lupeni care au avut cea mai mare ocazie de a înscrie abia în minutul 80 când cel mai activ om al lor, Chiţu, a trimis mingea cu capul înspre poarta vâlceanilor, dar Mindileac a fost salvat de bară. În schimb, vâlcenii au mai avut cel puţin trei mari oportunităţi de a marca, dar ghinionul i-a urmărit pe Melcea, Vidakovic sau Vlăduţi. Dacă gazdele au încercat să se apropie de poarta vâlceană prin orice mijloace, în schimb elevii lui Marian Bondrea s-au mulţumit să facă un joc de aşteptare şi să riposteze atunci când este momentul, iar această tactică a dat în cele din urmă roade, pentru că, în minutul 87, minerii au primit lovitura de graţie. Mingea a circulat pe traseul Sergiu Popescu – Cilean, ultimul a centrat, Mecea a ezitat să iasă şi tânărul Alex Vlăduţi l-a executat cu sânge rece, stabilind scorul final, 0-2 şi în acelaşi timp consemnând primul succes în deplasare al „municipalilor” din această stagiune.
Au evoluat formaţiile:
CSM Rm. Vâlcea: Mindileac – Vişa, Chirciu, Stanca, Lungan – Ekwalla, Pasăre (’46 Cilean), Cercel (’63 Popescu), Melcea – Vlăduţi, Vidakovic (’80 Robson).
Minerul Lupeni: Mecea – Oprea, Csik, Luca, Tîlvan – Daj (’65 M. Roman), Cîmpeanu (’46 Rus), Vezan, Apostol – Chiţu, Niculescu.