Victorie importantă pentru vâlcence

Tomis – Oltchim 26-31

Succesul facil obţinut de handbalistele de la Oltchim în runda inaugurală (atunci când vâlcencele au triumfat fără probleme la Sf. Gheorghe) a fost dublat săptămâna trecut de încă două victorii preţioase în lupta pentru un nou titlu de campioană. Cel mai greu meci a fost indiscutabil cel de la Constanţa, acolo unde trupa lui Gheorghe Tadici şi Seviştean Popa s-a impus greu, cu 31-26 (14-11), în faţa fetelor de la Tomis. Jucătoarele lui Dumitru Muşi, la fel ca şi antrenorul (colaboratorul lui Gheorghe Tadici la echipa naţională), au lăsat deoparte prieteniile mai vechi sau mai noi cu unele dintre componentele Oltchim-ului (este suficient să amintim aici că la malul Mării Negre joacă acum Georgeta Grigore, Anişoara Marcu, Andreea Dospin, Alexandra Cazacu) şi s-au bătut acerb pentru fiecare minge.

Eforturile le-au fost încununate de succes în prima repriză, când dobrogencele au condus chiar cu 11-8 pe tabela de marcaj, însă replica vâlcencelor nu a întârziat să apară, Ionela Gâlcă, Adina Meiroşu (jucătoare remarcate în mod special de Gheorghe Tadici) şi compania refăcând diferenţa în doar câteva minute. Mai mult decât atât, la pauză, tot vâlcencele au intrat în avantaj (14-11). Repriza secundă a curs numai în favoarea Oltchim-ului, care n-a mai scăpat deloc jocul din mână, izbutind să triumfe la final cu 31-26. Au marcat pentru trupa lui Tadici: Ionela Gâlcă – 12 goluri, Adina Meiroşu – 7, Adriana Nechita – 3, Iulia Puşcaşu – 3, Clara Vădineanu – 2, Valeria Beşe – 2, Valentina Ardean – 1 şi Narcisa Lecuşanu – 1. (N.C.)