Cristi Hoarca a trecut si el pe lista arbitrilor loviti

Cristi Hoarcă a trecut şi el pe lista arbitrilor loviţi

În seria a IV-a de la „Onoare” unul dintre meciurile ce a atras atenţia a fost cel dintre ALX Mateeşti şi Cerna Copăceni. Gazdele plecau ca favorite, dat fiind faptul că meciul se juca la Meteeşti şi constanţei pe care-au avut-o în evoluţii bune. Anul trecut s-au aflat în lupta pentru promovare pierzând pe final şansa de a termina campionatul pe primul loc, iar acum, înaintea meciului cu Cerna Copăceni, staţionau pe locul 2. Totuşi, în ciuda acestor aspecte favorabile, partida a fost echilibrată, ba chiar în prima repriză balanţa a înclinat clar în favoarea celor din Copăceni. În cele 45 de minute oaspeţii au reuşit să marcheze de trei ori, dar din păcate pentru ei unul dintre goluri a poposit în poarta proprie. La 2-0 pentru Cerna, Cătălin Luţă şi-a învins portarul, astfel că s-a intrat la pauză cu scorul de 2-1. Imediat de la reluare, în minutul 47 centralul Hoarcă a dictat penalti în favoarea gazdelor, fapt ce i-a nemulţumit pe adversari care au protestat şi au avut intenţia de a se retrage de pe teren. S-au arătat trei minute pentru ca oaspeţii să revină asupra deciziei, iar după două minute jocul a fost reluat. Lovitura de pedeapsă a fost executată şi scorul a devenit 2-2. În minutul 77, ALX Mateeşti a preluat, pentru prima dată în acest meci, conducerea, ducând scorul la 3-2. Reuşita gazdelor n-a stârnit controverse pentru că scandalul avea să izbucnească puţin mai târziu, în minutul 88 când Bărbărie a căzut în careu solicitând acordarea unui penalti. Părerea acestuia nu a fost împărtăşită şi de Cristi Hoarcă, centralul apreciind că jocul nu trebuie oprit. Se pare că, văzând reacţia arbitrului, Bărbărie l-a scuipat şi înjurat pe Hoarcă, primind pentru acest lucru cartonaşul roşu, în timp ce Luţă l-a lovit cu pumnul în spate pe central, fiind de asemenea eliminat. După ce o parte dintre deciziile disciplinare s-au luat, dezamăgiţi, oaspeţii s-au retras de pe teren, ameninţând că se vor retrage chiar şi din competiţie. Li s-a mai acordat un minut pentru a se întoarce să continue jocul, dar cum acest lucru nu s-a întâmplat, Hoarcă a fluierat sfârşitul meciului. La vestiare i s-a mai oprit legitimaţia şi unui alt jucător al Cernei Copăceni pentru bruscare, injurii şi ameninţări la adresa arbitrului. De asemenea, mai putem aminti şi că delegatul echipei oaspete a refuzat să semneze raportul de arbitraj.