Derby-ul local de la Cernisoara a fost adjudecat de Real

Derby-ul local de la Cernişoara a fost adjudecat de Real

În etapa de duminică, 5 noiembrie, în seria a IV-a de la „Onoare” capul de afiş l-a reprezentat meciul dintre Real şi Saldi Cernişoara, un derbi local în care cele două combatante plecau cu şanse egale, chiar dacă în clasament diferenţa dintre aceste formaţii era sesizabilă şi o dădea favorită pe gruparea de care se ocupă Nicolae Anghel. Se anunţa un meci echilibrat, dar cu un grad ridicat de risc în special pentru arbitri datorită faptului că orice decizie luată atrăgea cu sine nemulţumirea uneia dintre echipe. Iar într-un meci cu aşa miză, orice greşeală putea declanşa scandalul. Însă a fost una dintre cele mai liniştite partide din acest campionat. Disciplină, foarte puţine proteste, spirit de fairplay. Păcat că meciul nu a trezit un interes prea mare în rândul localnicilor. Au fost doar câţiva spectatori care au ales, în detrimentul altor lucruri, să vină pe „Santiago Bernabeu” din Cernişoara pentru a vedea Realul cu joacă împotriva rivalilor de la Saldi, gruparea sponsorizată de Siliminel Deaconescu. A existat ambiţie în rândul jucătorilor şi al conducătorilor celor două echipe, însă nu s-a răsfrânt în mod negativ şi asupra jocului. S-au înţeles dinainte: cel mai bun să câştige. În minutul 29 Real, cu noroc, a recuperat o minge la mijlocul terenului şi a trecut în avantaj după golul lui Nicolae Constantin, însă până la pauză gazdele aveau să fie egalate în urma reuşitei lui Dobriţa şi a nesiguranţei portarului advers. În repriza a doua au fost ocazii şi de o parte şi de cealaltă, însă mai prolifici au fost jucătorii gazdă care-au marcat de două ori (prin Preda şi Dincu), stabilind scorul final de 3-1. Această victorie a ajutat-o pe Real Cernişoara să se apropie de podiumul clasamentului, în timp ce pentru echipa lui Pripor eşecul din această etapă o obligă, pentru a nu se afunda în subsolul acestei serii, să câştige cu Juventus Roeşti în următoarea rundă.