AS Mihaesti continua marsul spre Liga a IV-a

AS Mihăeşti continuă marşul spre Liga a IV-a

După Dinamo Rm. Vâlcea, FC Budeşti şi alte adversare peste care au trecut la pas, întâlnirea pe care a avut-o echipa de primul loc din seria a III-a de la „Onoare”, AS Mihăeşti, în această rundă a fost considerată una lejeră pentru gruparea lui Lucian Catargiu, de vacanţă. Liderul întâlnea la Călimăneşti echipa din localitate care staţiona pe penultimul loc, Viitorul. Cu doar un punct după 7 etape disputate, gruparea din staţiune părea o victimă sigură pentru AS Mihăeşti. Dar gazdele au dat o replică mai bună decât s-ar fi aşteptat. Asta, spune antrenorul Catargiu, şi pentru că au avut un arbitru „prieten”. Mulţumiţi sau nemulţumiţi de arbitraj, cert este faptul că la pauză scorul era egal, 1-1. Gazdele egalaseră din penalti. Oaspeţii au avut ceva emoţii până când au reintrat în avantaj. Au marcat de patru ori în repriza a doua, impunându-se astfel cu scorul de 5-1. Toate golurile au fost înscrise de jucătorii Oltchim-ului. Trei dintre acestea i-au aparţinut lui Şorega, un altul lui Căpătan, iar celălalt lui Zaharioiu care l-a învins pe portarul advers din penalti. Dintre „chimişti” doar Tudorică nu a jucat. El a suferit o entorsă pe finalul meciului de Liga a III-a dintre Oltchim şi Mobila Sovata. AS Mihăeşti ar putea pierde primul loc pentru o etapă. Le-a venit rândul să nu joace astfel că runda viitoare va fi o şansă pentru Energia Malaia măcar de a egala la puncte gruparea lui Catargiu.