Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Volei

Helcioiu si-a condus echipa spre victorie

BC Rm. Vâlcea – BCMUS Piteşti 62-84

Helcioiu şi-a condus echipa spre victorie

Echipa pregătită de Cristian Achim a pornit sâmbăta trecută cu şanse minime de a câştiga meciul cu BCMUS Piteşti. Oaspeţii au alcătuit în vară o trupă formidabilă, îl au acum pe Paul Helcioiu lider de oaste, au anunţat că se bat pentru podium în Divizia A şi era greu de crezut că se vor împiedica la Vâlcea. Şi totuşi, în primele două sferturi, vâlcenii nu s-au speriat de aplombul adversarilor şi au făcut un joc excelent, deşi au fost depăşiţi net în unele dueluri de Helcioiu şi americanii Hattcher, Haslett sau Troy. După un început fulminant, 5-0 pentru BC Rm. Vâlcea, argeşenii s-au instalat la conducerea partidei. S-a făcut astfel 5-9 în scurt timp, iar până la finele primului sfert, BCMUS Piteşti a păstrat o diferenţă liniştitoare (12-17). Totuşi, în dese rânduri, elevii lui Achim au arătat că pot să se ridice cu brio la nivelul adversarilor şi în minutul12 au reuşit să întoarcă rezultatul (24-23). N-a fost însă decât un foc de paie, pentru că până la pauză oaspeţii au „cuminţit” răbufnirea de orgoliu a vâlcenilor. Astfel, când s-a intrat la vestiare scorul era favorabil piteştenilor (45-33).

La reluare, gruparea pregătită de George Ziguli a continuat să joace perfect, a înscris uneori şi din situaţii imposibile şi s-a detaşat tot mai mult pe tabela de marcaj. Ultimul sfert a început de la 70-51 pentru piteşteni, aşa că era clar că victoria nu le mai putea scăpa. Meciul s-a terminat până la urmă cu 84-62 pentru oaspeţi, care şi-au trecut în cont două puncte importante în lupta pentru podium.

Au înscris pentru BC Rm. Vâlcea: Dragoş Andrei (15 puncte), Rareş Paşca (10), Nikola Radmanovac (9), Lucian Călin (8), Zoran Mladenovic (6), Vladimir Milosevic (6), Mădălin Nicolae (5), Tiberiu Pogăceanu (2) şi Igor Ratkovic (1).

Atmosferă de vis în Sala „Traian” la meciul de baschet masculin dintre BC Rm. Vâlcea şi BCMUS Piteşti. Tribunele au fost mai însufleţite ca niciodată, poate şi datorită faptului că oaspeţii au venit însoţiţi de-o galerie extrem de gălăgioasă care i-a făcut să se simtă practic ca şi acasă. În final însă, piteştenii şi-au cam dat în petic şi la eliminarea lui Helcioiu pentru cinci greşeli personale au protestat vehement.

Achim a contestat arbitrajul

Deşi oaspeţii au acuzat pe toată durata partidei prestaţia celor trei arbitri, în special pe cea a lui Bedir Sefer şi Ciprian Stoica, nemulţumiri vizavi de cavalerii fluierului au venit şi din tabăra vâlceană. „Şi pe noi ne-a dezavantajat arbitrajul. Toate contactele erau judecate în mod diferit. În prima repriză, i-am şi spus unuia dintre arbitri că n-a sancţionat un fault grosolan al unui piteştean. Mi-a confirmat că aşa e, dar mi-a spus că n-a avut ce să facă, n-a fost pe partea lui. Aici ştiţi cum e, se spală o mână pe alta! Pe de altă parte însă, lăsând deoparte arbitrajul, BCMUS Piteşti are echipă. Îmi pare însă rău că nu l-am putut folosi prea mult pe Radmanovac, care-ar fi putut da o altă faţă echipei noastre. Din nou însă, nu m-a mulţumit deloc evoluţia pivoţilor. Mă bucură doar prestaţia lui Mădălin Nicolae, care mi-a mai arătat încă o dată că are nişte calităţi ieşite din comun”, a spus antrenorul Cristian Achim.

Play-out-ul contează

Altfel, tânărul tehnician vâlcean crede că situaţia echipei nu e atât de tragică pe cât ar părea, în ciuda celor cinci înfrângeri consecutive: „Nu trebuie să facem o dramă din cele cinci înfrângeri. Meciul de la Braşov nu e nicidecum decisiv, nimic nu e decisiv până nu jucăm în play-out. Putem să terminăm pe ultimul loc în sezonul regulat şi să scăpăm de la retrogradare sau să fim pe locul 11 şi să nu ne salvăm. În play-out trebuie să facem treabă cu adevărat. Ce-i de făcut în acest caz? În iarnă trebuie să mai aducem măcar doi jucători în locul altora mai slabi pe care-i avem în lot şi care nu sunt la nivelul dorit de noi. E păcat că avem asemenea rezultate, pentru că aţi văzut, lumea a început să vină în sală, să cunoască fenomenul, baschetul masculin este foarte spectaculos. Obiectivul nostru principal a rămas acela de a ne salva de la retrogradare”.

Nănescu, încă indisponibil

Antrenorul Cristian Achim aşteaptă cu nerăbdare revenirea pe teren a lui Viorel Nănescu. „Am avut un mare ghinion că n-am putut conta până acum pe Nănescu, care s-a accidentat la începutul sezonului. A început să alerge şi probabil că abia în 3-4 săptămâni îl vom putea folosi. Revenirea lui ne-ar ajuta foarte mult”, spune Achim.