Alte sporturi

Scrimerii de la CS Oltchim s-au duelat la Satu Mare

La deschiderea noului an şcolar 2006 – 2007

Sala de scrimă „Alexandru Csipler” din Satu Mare a găzduit în perioada 14 – 17 septembrie 2006, Campionatul Naţional de Floretă rezervat juniorilor „Under 15”, masculin şi feminin.
CS Oltchim Rm.Vâlcea a fost reprezentat de un număr de 20 de „muşchetari” , antrenaţi de tehnicienii Livius Buzan, Luminiţa Marcu şi Ion Mihai.Primii care au intrat pe planşă au fost băieţii, la concursul individual.Clasamentul final s-a prezentat astfel: 1 Ovidiu Pop (CS Satu Mare);  2 Mihai Predescu  (Steaua Bucureşti);  3 Andrei Mihalache(Steaua) şi Istvan Mureşan (CS Satu Mare).După concursul individual au urmat întrecerile pe echipe.Dacă la individual masculin nici un sportiv vîlcean nu a ajuns pe tabloul peincipal de opt, „scăpând printre degete” calificările însă au fost la un pas de a accede în finală la întrecerile pe echipe. CS Oltchim a reuşit un loc patru (Gabriel Tinca, Bogdan Cosma, Ştefan Raşcu şi Cătălin Tiţa) şi un loc opt (Bogdan Preda, Adrian Obrotin, Petre Tudorache şi Mihai Paraschiv).
Pe primele trei locuri s-au clasat echipele CS Satu Mare, Steaua Buureşti şi CSS 3 Steaua Bucureşti. După competiţiile băieţilor a venit  rândul fetelor să se dueleze pentru trofee.Miza  concuesului a fost mai mult decât medaliile, acest concurs dând ocazia atât junioarelor să se afirme cât, şi antrenorilor federali de la echipele de tineret să selecteze noi talente. Cea mai bună clasare a avuto sportiva Tatiana Găinuşe care a terminat competiţia pe locul şase.
La echipe, primul loc a fost ocupat de CS Satu Mare,urmat de Forex Braşov şi Steaua Bucureşti, iar CS Oltchim (Tatiana Găinuşe, Eliza Niţoi, Oana Cernătescu şi Cristian Pomană) s-a clasat pe locul şase.
Următoarea competiţie la care vor participa „muşchetarii” vâlceni este Cupa „Predeal” ce se va desfăşura în perioada 23 – 24  septembrie 2006 în oraşul staţiune de pe Valea Prahovei.
La ce-a de treia ediţie a acestei competiţii internaţionale şi-au anunţat participarea, alături de echipele româneşti, echipa din Belarus, grecia, Ucraina şi Ungaria.