Oltul Ioneşti a reuşit să producă surpriza cu Olanu

* gazdele susţin că centralul Croitoru a fost lovit de adversari

Echipa secretarului Florin Dobra de la Primăria Ioneşti a produs sâmbătă, 24 martie, surpriza în seria a II-a de la „Onoare”. Ioneştenii au reuşit să cam scoată din cursa pentru promovare grupare lui Căpăţînă şi Radu, Viitorul Olanu, care încă resimte eşecul din urmă cu două săptămâni de pe sinteticul din Zăvoi. Deşi n-au obţinut multe rezultate bune în acest campionat, jucătorii Oltului au abordat meciul de pe teren propriu disputat împotriva ocupantei locului doi în campionat cu ambiţie, astfel că au ieşit învingători la capătul celor 90 de minute de joc. S-au impus cu 3-1, toate golurile meciului fiind marcate în prima repriză.

„Ne-am revenit tocmai cu o echipă de frunte a clasamentului. Ei au venit cu tupeu, au crezut probabil că ne dau scor, dar i-am surprins. Am marcat prin minutul 30 prin Florea Telejman, pentru ca imediat Dobra să înscrie pentru 2-0. Apoi au fost nişte discuţii între jucătorii de la Olanu şi arbitrul de centru, Alin Croitoru, care, de altfel, a arbitrat bine. Ei nu s-au aşteptat să le dăm o aşa replică şi-au început să conteste fel şi fel de faze, să-l înjure pe central. Dar i-a lăsat în pace, poate şi pentru că a vrut să nu strice jocul. Telejman de la noi i-a reproşat la un moment dat că de ce nu le dă niciun cartonaş la jucătorii adverşi, a început să protesteze, Criotoru a scos cartonaşul galben şi Telejman s-a dus spre el. Arbitrul i-a dat roşu pentru asta. S-au liniştit lucrurile şi noi am marcat din nou, în 10 oameni, prin Alin Lungan. 3-1 a fost la pauză”, ne-a povestit Ciucă, unul dintre jucătorii Oltului Ioneşti. „Totul a decurs normal în repriza a doua până prin minutul 80 când oaspeţii au început să vocifereze, să lovească, să intre mai tare la minge. Vroiau să scoată măcar un egal. Un jucător de la Olanu s-a supărat pe arbitru, l-a înjurat şi i-a dat un pumn de i-a zburat cartonaşul din mână. A ieşit afară apoi jucătorul, fiind eliminat. Cam asta s-a întâmplat”, au mai menţionat gazdele. Ultima dintre faze a fost infirmată de tatăl arbitrului, Nicu Croitoru, care a admis că, într-adevăr, Remus Călinoiu, că despre el era vorba, s-a dus spre Alin, însă nu a dat în el. (Mihai Voicu)