Oaspetii, mai buni la proteste decât la fotbal!

Minerul Berbeşti – Forestierul Băbeni 2-0 (2-0)

Oaspeţii, mai buni la proteste decât la fotbal!

* Antrenorul Ilinca a decis: mai bine în 10 decât cu ratangiul Mihalcea pe teren

Jocul dintre Minerul Berbeşti şi Forestierul Băbeni se anunţa destul de disputat şi echilibrat prin prisma rezultatelor obţinute în primele etape de cele două formaţii, rezultatele ce le clasau în fruntea clasamentului Ligii a IV-a. Însă oaspeţii, fără antrenorul Eugen Roşu şi alţi câţiva jucători care ar fi trebuit să intre în primul „11” şi au lipsit fără motivaţie, după cum spunea delegatul echipei Forestierul, nu le-au pus deloc probleme elevilor lui Ilinca. Nici „minerii” nu au jucat atât de precis şi pe măsura aşteptărilor, însă, odată cu deschiderea scorului nici nu aveau de ce să mai forţeze pentru că băbenarii practic nu au contat în atac.

„Minerii” au obţinut victoria din prima repriză

Cam prin minutul 10 au început să apară şi acţiunile mai importante. Portarul oaspeţilor, Mutu, a ieşit dintre buturi să intercepteze o minge, însă a trimis balonul la un adversar, Gherghe, care-a şutat spre poarta goală, dar Mutu s-a repliat repede şi a reuşit să prindă balonul. Au urmat câteva şuturi respinse cu dificultate de apărarea oaspete pentru ca în minutul 25 să asistăm şi la deschiderea scorului. Popescu a trimis puternic spre poarta lui băbenară, fundaşii au schimbat traiectoria mingii ce a ajuns la Gherghe, care-a marcat pentru 1-0. Şi după primirea golului oaspeţii au continuat în aceeaşi manieră. Pe toată durata primei reprize nu am consemnat nici măcar un şut pe spaţiul porţii lui Marinescu sau vreo altă mare ocazie de a marca. Au fost doar câteva lovituri libere slab executate şi balonul trimis de Turcu de la vreo 20 de metri ce a trecut puţin peste transversală. Cum spuneam, nici gazdele nu au excelat, dar şi-au asigurat victoria din prima repriză. În minutul 38, în timp ce băbenarii stăteau să protesteze (cum mai făcuseră şi în alte faze) la decizia luată de Buşi de a acorda o lovitură liberă echipei din Berbeşti, Gîrlă a executat repede la acelaşi Gherghe, un jucător venit de la „Onoare”, de la Progresul Măldăreşti, ce a stabilit scorul primei reprize: 2-0.

Oaspeţii au vrut să se retragă de pe teren
* Ilinca şi-a lăsat echipa în 10

Costică Bălteanu, antrenorul secund al Forestierului, n-a reuşit să-şi tempereze jucătorii care s-au întors de la vestiare la fel de supăraţi pe brigada de arbitri, în special pe centralul Cătălin Buşi. Prin minutul 54 a fost o fază la care oaspeţii au cerut lovitură liberă, însă centralul nu a considerat aşa. Gulea a insistat să protesteze şi Buşi a oprit jocul undeva la mijlocul terenului pentru a-l avertiza cu cartonaş galben. Imediat, pentru că Gulea a continuat să-şi manifeste dezaprobarea prin vorbe şi gesturi, Buşi i-a arătat şi al doilea galben şi implicit pe cel roşu. Băbenarii au sărit ca arşi. Portarul Mutu era cel mai supărat. L-au înconjurat pe arbitru şi au ameninţat că se retrag de pe teren. S-au îndreptat către băncile de rezervă, au avut câteva schimburi de replici şi cu asistentul Popescu şi, după câteva minute de întrerupere, au decis să reia jocul. Au jucat cu mai multă dezinvoltură, dar nu şi-au creat acţiuni importante. Un singur şut al lui Turcu în braţele portarului şi o centrare, care ar fi putut pune probleme, pentru Nicu aflat în faţa porţii ce a fost blocat să reia decisiv. Cel mai periculos atacant al lor a fost un jucător al echipei gazdă, Vladu, care era să-şi trimită mingea în propria poartă, balonul trecând la puţin pe lângă bara laterală. În rest, numeroase ocazii ale „minerilor” la baza cărora a stat, în principal, cuplul de atac Mihalcea – Vlădoiu. Lipsa de inspiraţie la finalizare a acestora şi intervenţiile de mare portar ale lui Mutu au făcut ca scorul să nu capete proporţii. Goalkeeper-ul băbenar a fost cel mai bun jucător al Forestierului. Alături de el doar câţiva s-au mai zbătut. O parte dintre jucători, la 2-0 dădeau demonstraţii de tehnică cu driblinguri în apropierea careului propriu de parcă ei erau în avantaj şi trebuia să tragă de timp. În tabăra cealaltă, cum spuneam, Vlădoiu şi Mihalcea l-au exasperat pe antrenorul Vasile Ilinca cu soluţiile pe care le-au ales în situaţiile de unu la unu cu portarul advers. Când mai erau doar vreo cinci minute până la ultimul fluier al arbitrului, după o astfel de fază în care Mihalcea scăpase singur cu portarul advers, dar a şutat dezamăgitor, Ilinca a decis să-şi pedepsească jucătorul. A preferat să joace cu un om în minus, să restabilească egalitatea în teren. După ce i-a cerut permisiunea arbitrului, l-a scos afară pe Mihalcea care-a urmărit de pe bancă finalul meciului.
Au arbitrat: Cătălin Buşi – la centru, ajutat la cele două linii de Constantin Popescu şi Vasile Niculicioiu.

Au evoluat echipele:

Minerul Berbeşti: Marinescu – Vladu, Grigore, Buliman, Popescu, Săndulescu, Gîrlă, Roşia, Vlaicu, Meilă, Gherghe. Au mai jucat: Mihalcea, Vlădoiu, Nistor şi Purcaru.
Forestierul Băbeni: Mutu – Bordea, Grigore, Simion, Popescu, Turcu, Zaharioiu, Despoiu, Gulea, Lazăr şi Nicu.