Alte sporturi

Zece medalii de aur pentru halterofirii „chimisti”

La Campionatul Naţional de juniori II de la Galaţi,

Zece medalii de aur pentru halterofirii „chimişti”

După o perioadă de câteva săptămâni de cantonament la Galaţi, mai mulţi sportivi de la secţia de haltere a Clubului Chimia, alături de antrenorul lor, Gheorghe Dinu, au participat în acelaşi oraş, la finalele Campionatului Naţional de juniori II. După o comportare bună, halterofirii „chimişti” au ieşit din această competiţie cu un vraf de medalii, nu mai puţin de 10! Au fost trei medalii de aur, o medalie de argint şi şase de bronz. Iată şi sportivii care au obţinut aceste rezultate: Alexandru Şandru – trei medalii de aur la categoria 40 kg, Ştefan Garoafă – o medalie de argint şi două de bronz, Ilie Cherciu – trei medalii de bronz. La concursul feminin, vâlceanca Eliza Mureanu a obţinut o medalie de bronz, la categoria 69 kg. De asemenea, Lucian Vlad a ocupat locul şase la toate cele trei categorii de concurs, smuls, aruncat şi total, la 62 kg.