Doljenii, câstigatori în razboiul Olteniei

Gaz Metan Podari – FC Balş 2-1

Doljenii, câştigători în războiul Olteniei

* pentru că a lipsit experimentatul Viorel Neacşu, cei de la AJF nu s-au descurcat organizatoric aşa cum ar fi trebuit

Atmosferă de sărbătoare pe municipalul din Drăgăşani. Aproape 500 de spectatori au luat loc în tribune, majoritatea din localităţile implicate, dar şi numeroşi drăgăşeneni, dornici de a viziona un joc cu miză, după ceva ani în care fotbalul la acest nivel, în municipiul Drăgăşani, este doar o amintire. Cu toţii au trăit pe ritmul fanfarei din Podari puţinele faze de calitate ale acestui joc. Dacă gazdele şi-au îndeplinit obligaţiile privind măsurile de ordine, starea terenului de joc, curăţenia, totuşi organizatorilor – adică AJF-ului vâlcean – le-au mai scăpat aspecte care, în organizarea de astfel de evenimente, uneori sunt determinante. Ziariştii de la numeroase publicaţii din Olt, Dolj şi Vâlcea s-au chinuit să ia unii de la alţii componenţa formaţiilor deoarece la cabina arbitrilor nu a existat nici o persoană desemnată pentru relaţia cu presa. În plus, majoritatea spectatorilor drăgăşeneni se întrebau care sunt echipele ce evoluează, iar despre o staţie de amplificare ce să mai vorbim. Au lipsit, surprinzător la un asemenea joc, tăbliţele cu numerele pentru anunţarea schimbărilor de jucători, mai ales că la acest meci a fost delegat şi un al patrulea arbitru, poate tocmai pentru a le face publice pe stadion.

Jocul a fost unul tipic nivelului, a avut miză, ambele echipe studiindu-se o perioadă de timp şi încercând să dea lovitura decisivă. De aici a decurs un joc fără valenţe deosebite, demonstrând-se încă o dată nivelul slab la care se află fotbalul din acest eşalon. Scorul a fost deschis în minutul 30 de cei de la FC Balş, dintr-o lovitură de pedeapsă. Când echipele aşteptau pauza, în minutul 45, „găzarii” au restabilit egalitatea. Cei care-au ratat mai mult în prelungiri au fost cei de la Gaz Metan Podari, iar dacă una dintre aceste ocazii ar fi fost transformate în gol poate că meciul nu ar mai fi ajuns în prelungiri. Printre bunele oportunităţi de a înscrie s-a numărat şi o lovitură de pedeapsă pe care au irosit-o cu nonşalanţă. După 90 de minute a rămas aşadar tot 1-1. În prelungiri, lovitura de graţie care trimite echipa doljeană în Divizia C este dată în primul minut al celei de-a doua reprize suplimentare. Ar mai fi de spus că la acest meci a oficiat o brigadă de arbitri vâlceni formată din centralul Adrian Comănescu şi asistenţii Nicolae Dobrică şi Daniel Demetrescu. În postura de rezervă s-a aflat Cătălin Buşi.