Poveste cu final asteptat

Vartex Rm. Vâlcea – Cozia Călimăneşti 0-1 (0-0)

Poveste cu final aşteptat

Sâmbătă, 27 mai, formaţia aflată pe prima treaptă a clasamentului Diviziei D, Cozia Călimăneşti, a întâlnit în deplasare gruparea Vartex Rm. Vâlcea. Conform calculelor făcute de oficialii liderului, acestora le-ar mai trebui 4 puncte pentru a fi consideraţi campioni şi din punct de vedere matematic. Le-a fost un pic teamă de acest meci, fiind de părere că gruparea de la Budeşti are forţa de a pune oricărei echipe din acest eşalon probleme. Aveau nevoie de un rezultat bun în perspectiva ultimelor două meciuri dificile pe care le mai au programate. Au reuşit să-l obţină, chiar dacă s-au chinuit. A fost o partidă în care ambele echipe au dat dovadă de multă determinare, au muncit mult, s-a jucat într-un ritm bun. S-a văzut că fiecare dintre cele două grupări şi-a dorit victoria. Oaspeţii au stăpânit, totuşi, jocul. Divizionarele D ale acestei partide au şchiopătat, însă, la capitolul inspiraţie şi astfel au lipsit marile ocazii. Joc combinativ, dar nu foarte precis, puţine şanse de finalizare decisivă. În primele 45 de minute am putut consemna o lovitură liberă bine executată din preajma careului advers de „călimăneşteanul” Pătularu şi respinsă cu dificultate de portar, o alta pentru gazde al cărei autor, Uţă, nu s-a dovedit a fi chiar un executant atât de bun, şi încă două faze trecute în contul oaspeţilor: centrarea lui Pătularu pentru Văduva care din careu a trimis cu capul puţin peste transversală şi şutul expediat puternic de Preda pe centrul porţii care nu l-a surprins pe goalkeeper-ul Stoica, însă i-a pus oarecare probleme, acesta fiind nevoit să respingă cu piciorul.

Tot cam aşa au stat lucrurile şi în repriza secundă. O dată cu trecerea timpului tensiunea începea să-şi pună amprenta din ce în ce mai mult pe joc. Majoritatea atacurilor echipei antrenată de Mircea Savu erau contracarate de gazde. Însă, în minutul 69 al meciului, Vartex-ul n-a mai scăpat. O pasă trimisă de la mijlocul terenului în adâncime pentru Preda este fructificată de jucătorul formaţiei din staţiune: 0-1. Această reuşită avea să fie singura a meciului pentru că, până la sfârşit, nu s-a mai întâmplat nimic în evoluţia scorului. Meciul a continuat în aceeaşi notă. Victorie greu obţinută le dă acum posibilitatea jucătorilor echipei Cozia să se gândească şi să abordeze mult mai destinşi meciurile din finalul campionatului.

Au arbitrat: Eugen Roşu la centru, ajutat la cele două linii de asistenţii Vasile Niculicioiu şi Daniel Demetrescu. Observator AJF: Constantin Pintilie.

Au evoluat formaţiile:

Vartex Rm. Vâlcea: Stoica, Bunget, Cătinaş, Mozăceanu, Brabete, Toader, Uţă, Mihai, Maria, Golescu, Floarea. Au mai fost în teren: Popolan, Panait şi Duică.

Cozia Rm. Vâlcea: Cruceru – Perţa, Mocioacă, Harapu, Pătularu, Gheorghe, Ilie, Dina, Preda, Cheran, Văduva. Au mai jucat: D. Popescu şi Lăcraru.