ŞTIRI – Onoare

Primarii au supervizat meciul de la Pesceana
La meciul de fotbal dintre Luceafărul Pesceana şi Prima Prundeni au asistat, printre alţii, şi primarii celor două localităţi, Ionel Dobre din Pesceana şi Ioan Horia Horăscu din Prundeni. Partida, una extrem de echilibrată, dar fără importanţă prea mare în economia clasamentului, a fost presărată cu trei lovituri de pedeapsă, una în favoarea oaspeţilor şi alte două în favoarea gazdelor. Cei din Pesceana au reuşit să înscrie de fiecare dată prin Valentin Ştefănescu, aceştia restabilind egalitatea la de la 1-0 şi 2-1. La scorul de 2-2 a fost rândul oaspeţilor să beneficieze de un penalty, ratat în minutul 79, însă victoria a revenit trupei din comuna primarului Horăscu, cei de la Prima înscriind prin Nicu Costache în faza imediat următoare ratării penalty-ului.

Din nou indisciplină la Şuşani
Echipa Dinamo Şuşani şi-a dorit foarte mult victoria în disputa cu Ceramica Lungeşti, atitudinea unor jucători depăşind pe alocuri limitele sportivităţii. Ambele echipe au fost nemulţumite de prestaţia centralului, însă s-au plătit şi unele poliţe între jucători. Astfel, în minutul 56, la scorul de 3-1 pentru oaspeţi, Nicolae Drăghici de la Ceramica – autor a celor trei goluri marcate de echipa din Lungeşti, l-a lovit cu palma peste faţă pe Alexandru Bolcu de la Dinamo Şuşani. Acesta din urmă a ripostat şi l-a scuipat pe adversar, arbitrul Gabriel Urse eliminându-i pe ambii jucători. Fără Drăghici în atac, Ceramica s-a „spart” şi Dinamo s-a impus spectaculos şi meritat cu 5-3, ultimul gol fiind marcat în chiar ultimul minut de joc.

Primarul Stănişor crede în promovarea ALX-ului
Chiar dacă în derby-ul cu ocupanta primului loc, Dinamo Horezu, a pierdut cu 3-2, conducerea echipei ALX Mateeşti, reprezentată prin primarul Nicu Stănişor, încă mai speră la promovare. „Important este să-i ajungem din urmă la puncte pe cei din Horezu, fiindcă în caz de egalitate avem avantajul golurilor marcate în deplasare. Sper doar ca arbitrajul să nu fie părtinitor în alte meciuri şi soarta partidelor să se decidă pe teren. Noi am trecut cu bine de AS Oteşani şi vreau să nu mai pierdem nici un meci până la final. Dacă ALX termină pe primul loc o să fac toate eforturile posibile pentru ca localitatea Mateeşti să poată participa cu fruntea sus în elita fotbalului judeţean!” – a spus primarul Nicolae Stănişor de la Mateeşti.

Zorile Scundu s-a rupt definitiv de podium
Echipa care în turul campionatului era revelaţia seriei a II-a, Zorile Scundu, stând mult timp chiar pe primul loc, a înregistrat un nou eşec, de data aceasta la FC Băbeni. La începutul partidei arbitrul Eugen Roşu, în calitate de delegat al gazdelor, a solicitat confruntarea datelor din raport cu identitatea jucătorilor din teren pentru Zorile Scundu. Probabil că acest fapt i-a ambiţionat pe oaspeţi care au jucat foarte bine până spre final, doar câteva minute lipsindu-le pentru a smulge un rezultat de egalitate. În minutul 86 tânărul Bogdan Dumitru (FC Băbeni) a marcat unicul gol al partidei şi, astfel, Zorile Scundu a pierdut orice şansă să mai câştige campionatul.