Selecţionata Vâlcii, învinsă de cea a Doljului

În urmă cu două săptămâni s-a disputat prima confruntare din acest an între selecţionatele Doljului şi ale Vâlcii la fotbal. Atunci meciul s-a desfăşurat în sală unde vâlcenii s-au dovedit a fi mai buni. Zilele trecute, însă, a avut loc un astfel de experiment şi pe teren mare, mai precis pe sinteticul din Zăvoi, unde deznodământul a fost diferit. Ilinca şi Ciofîcă au triat jucătorii, convocându-i la „lot” pe cei consideraţi a fi cei mai buni vâlceni participanţi în competiţiile organizate de AJF, după cum urmează: portarii Armeanu (Dinamo) şi Sitaru (Forestierul Băbeni), Văcaru (Dinamo), Mitală (CSM Drăgăşani), Roşoagă, Uţă, Pîntea (Sportul), Bădălan, Voicu (Şirineasa), Anghel (Brezoi), Cătinaş (Vartex), A. Fistogeanu, Ivănoiu (Popeşti), Cazacu, Stănciulescu (ALX Mateeşti), Niţulescu, Ilie (CSM II) şi Băcanu (Flacăra Horezu). Au mai şi lipsit dintre aceştia, însă cei prezenţi s-au rânduit în teren. Prima repriză chiar a fost echilibrată. Vâlcenii au condus cu 2-0 (marcatori Pîntea şi Văcaru), însă oaspeţii au revenit pe tabelă, reuşind să restabilească egalitate, rezultat cu care s-a intrat la pauză. În a doua repriză nu am mai reuşit să marcăm decât prin Văcaru, în urma uneia dintre puţinele şanse pe care le-am mai avut. În schimb, doljenii au tot numărat la goluri până la final, oprindu-se la cota 8. S-a terminat aşadar 8-3.  Revanşa ar putea avea loc săptămâna viitoare la Craiova.