Primul meci oficial al sezonului, încheiat după mai bine de 120 de minute

CUPA ROMÂNIEI / Ghecon Lăpuşata şi FC Oltchim au dus, la Fîrtăţeşti, o primă luptă pentru supremaţie, câştigată până la urmă de „chimişti”, la loviturile de departajare, cu scorul de 6-4

Deşi nu a mai rămas mult timp până la începerea unui nou sezon de Liga a III-a, cele două formaţii care reprezintă judeţul Vâlcea în acest eşalon au demonstrat cu ocazia disputării primei faze naţionale a Cupei României că nu sunt încă pregătite de competiţie. Fără nici un antrenament, cu o situaţie incertă la nivelul clubului, Ghecon Lăpuşata a dat impresia că s-a prezentat la meciul de miercuri, 15 iulie, primul oficial din noul sezon, doar pentru a nu desconsidera competiţia. Abia a reuşit să strângă 11 fotbalişti pentru a juca de la egal la egal cu Oltchimul, rezervele trecute pe foaia de joc au fost doar pentru poză, n-a avut un antrenor care să o coordoneze de pe margine.

Cu toate acestea, cei care-au intrat în teren, majoritatea jucători cu experienţă, şi-au făcut datoria, au luptat până la capăt, deşi au fost nevoiţi să reziste, în formulă neschimbată, 120 de minute de joc. S-au crezut învingători încă după prima repriză, încheiată la scorul de 2-0 pentru Ghecon. Ciortan, cu o super-execuţie, din întoarcere, a trimis balonul sub transversală în minutul 36, iar cu puţin înainte de finalul primului mitan, Pântea a îndeplinit o simplă formalitate după şutul lui Roşoagă, respins greşit de Vlădoi. Însă, încă o dată 2-0 s-a dovedit a fi un scor periculos. FC Oltchim a redus din handicap, prin Dănuleţ, la prima acţiune a reprizei secunde, iar apoi Nuţu, spre finalul celor 90 de minute, a restabilit egalitatea la 2-2, ducând meciul în prelungiri. În extra-time, deşi au fost ocazii de gol de ambele părţi, nu s-a mai înscris, astfel că s-a ajuns la loteria penaltiurilor. Aici s-a remarcat Vlădoi, care-a reuşit să apere două dintre loviturile de departajare şi astfel a calificat-o pe FC Oltchim în faţa următoare a competiţiei. Pentru Ghecon au marcat Vali Popa şi Ciortan, Nistor şi Băiţa ratând execuţiile, în timp ce pentru Oltchim au punctat Creangă, Ciprian Popescu, Pană şi Bărbuţ, partida încheindu-se, aşadar, la scorul de 4-6. Următoarea fază a Cupei României este programată pentru 29 iulie.
Au arbitrat: Laurenţiu Mosor – la centru, ajutat la cele două linii de Marian Joiţa şi Marian Truţă. Rezervă: Ştefan Bîzîc. Observator: Ion Tudorică.
Au evoluat formaţiile:
Ghecon Lăpuşata: Cruceru – Ursu, Băiţa, Popescu, Păun, Popa, Roşoagă, Nistor, Şorega, Ciortan, Pântea.
FC Oltchim: Vlădoi – Bărbuţ, Olaru, Amza, Creangă, Smedescu, Răcăreanu, Pană, Stoica, Dănuleţ, Popescu. Au mai jucat: Nuţu, Moldoveanu, Nicorici.

Cu juniori sau fără juniori?

Ideea colaborării dintre Ghecon şi Minerul n-a prins contur până la meciul de Cupa României, disputat miercuri, 15 iulie. Aşa că formaţia lui Dan Mazilu nu s-a putut baza pe aportul „minerilor”. Nici al jucătorilor, nici al lui Vasile Ilinca. Poate doar pe al preşedintelui Minerului, Mihai Manea, care a venit să urmărească meciul însoţit de doctorul echipei sale, Nicolae Criveanu, care a asigurat asistenţa medicală la partida dintre Ghecon şi FC Oltchim. Pe lângă medic, salvare, pompieri, Ghecon se pare că ar mai fi avut nevoie şi de nişte juniori pentru a putea disputa acest meci. S-a discutat mult înaintea partidei pe baza acestui aspect, dacă se joacă sau nu cu juniori, dacă Ghecon este considerată echipă de Liga a III-a sau de judeţ. În cazul în care era considerată echipă de Liga a IV-a, atunci cele două formaţii puteau să folosească doar seniori. În cazul în care cele două formaţii erau considerate de acelaşi nivel, adică de Liga a III-a, exista obligativitatea folosirii a doi juniori pe toată durata partidei. Doar Oltchimul a folosit juniorii, Ghecon alegând să mizeze doar pe seniori, asta şi pentru că nu ar fi avut alte variante, poate doar aceea de a juca în inferioritate numerică tot meciul. Cum Ghecon a pierdut, însă, oricum meciul, probabil că nu se va mai analiza cazul.