„Municipalii” au evoluat la Lupeni cu gândul la vacanţă

Cu doar o etapă înainte de final, „municipalii” şi-au consolidat poziţia a patra în clasamentul Seriei a II-a după ce au fost învinşi la Lupeni cu scorul de 3-1, „minerii” asigurându-şi după această victorie prezenţa în liga secundă şi în sezonul viitor. Vâlcenii au făcut deplasarea la Lupeni fără Iulică Popa şi Răzvan Dobre – suspendaţi,  Iosif Melcea – accidentat, dar şi fără juniorii George Roşca şi Petre Goge care au fost lăsaţi de antrenorul Alin Artimon să plece cu echipa de juniori-republicani A la faza zonală a campionatului naţional. Locul acestora în prima garnitură a fost luat de Gabriel Stănică şi Adrian Lică, jucători care fac parte din lotul de juniori republicani B.

Încă din startul partidei s-a văzut că vâlcenii joacă mai mult cu gândul la vacanţă, gazdele reuşind să deschidă scorul încă din minutul 5 prin Chiţu, dar golul le-a fost anulat, arbitrul Vădan considerând că jucătorul celor din Lupeni l-a faultat pe portarul Adrian Rusandu. Deşi le-a fost anulat un gol, „minerii” nu s-au descurajat şi au continuat asaltul la poarta vâlceană. În minutul 20, Mihuţ l-a faultat pe Roman la marginea careului, dar arbitrul a considerat că infracţiunea s-a comis în suprafaţa de pedeapsă şi a dictat penalti chiar dacă fundaşul dreapta al vâlcenilor i-a arătat lui Vădan că brazda care a sărit din gazon după contact era în afara liniei de 16 metri. Cel mai bun om al gazdelor, Chiţu, a transformat cu siguranţă lovitura de pedeapsă şi scorul a devenit 1-0. Şi după primirea golului „municipalii” au continuat să joace fără vlagă, iar „minerii” n-au stat prea mult pe gânduri şi au reuşit să mai puncteze încă o dată până la pauză. În minutul 39, Gideon a înscris în urma unei acţiuni personale care a stabilit scorul pauzei, 2-0, pentru Minerul Lupeni, jucătorii echipei gazdă răsuflând uşuraţi pentru că la acest scor erau scăpaţi de grijile retrogradării.
După o primă repriză penibilă, băieţii lui Artimon şi-au mai revenit în partea secundă. Cum era şi normal îmbunătăţirea jocului nu putea rămâne fără urmări, iar în minutul 50 Gârlă a redus din diferenţă profitând de o greşeală a lui Pocian. Din păcate, golul de 2-1 nu a fost decât un foc de paie pentru că, „ortacii” au preluat din nou iniţiativa pe teren, iar în minutul 86 au reuşit să marcheze pentru 3-1. Apostol a şutat sec din apropiere, mingea deviată de un fundaş vâlcean l-a păcălit pe Rusandu şi a intrat în poartă. După această înfrângere, CSM Rm. Vâlcea rămâne pe poziţia a patra a clasamentului, la trei puncte în spatele ocupantei locului 3, FCM Tg. Mureş.
Au evoluat formaţiile:
Minerul Lupeni: Ciucă – Zapodeanu, Câmpean, Pocian, Vodiţă – Dumitra, Cristian (’72 – Bozian), Nicorec (’70 – Apostol), Roman – Gideon (’80 – Vlăduţi), Chiţu.
CSM Rm. Vâlcea: Rusandu – Mihuţ (’83 – Lică), Vişa, Dinu, Pasăre – Câju (’65 – Olariu), Sg. Popescu, Săceanu, Gârlă – G. Stănică, Orac (’46 – Disney).

„Am fost penibili în prima repriză”

La finalul partidei de la Lupeni, antrenorul Alin Artimon s-a arătat extrem de dezamăgit de prestaţia elevilor săi. Chiar dacă echipa a fost lipsită de aportul câtorva titulari, tehnicianul bănăţean de pe banca „municipalilor” a spus că acest lucru nu scuză cu nimic jocul echipei din prima parte a meciului. „«Am reuşit performanţa» de a face o primă repriză penibilă. În schimb, dacă ar fi să raportăm la cum am jucat în prima parte, putem spune că repriza a doua a fost mult mai bună, însă jocul nostru a fost cu mult sub nivelul a ceea ce am arătat în acest campionat. Ne-a lipsit verticalizarea şi chiar dacă posesie am avut am întâmpinat din nou probleme la finalizare aşa cum s-a tot întâmplat în ultimele etape” – a spus Alin Artimon.
În schimb fostul antrenor al vâlcenilor de la începutul anilor 2000, Petre Gigiu, actualul consilier tehnic al „minerilor” din Lupeni, a spus că este extrem de mulţumit de rezultatul obţinut în partida cu CSM-ul, dar a ţinut să sublinieze că deşi au întâlnit o echipă bună, vâlcenii au evoluat de parcă erau deja în vacanţă.

Artimon laudă evoluţia juniorilor

Este bine cunoscut faptul că Alin Artimon este genul de antrenor care nu face aprecieri individuale, însă de data aceasta a făcut o excepţie de la regulă. Chiar dacă echipa a suferit o înfrângere categorică, tehnicianul grupării din Zăvoi a lăudat prestaţia celor doi juniori care şi-au făcut debutul în tricoul CSM-ului în meciul de la Lupeni, Gabriel Stănică şi Adrian Lică. Stănică a fost juniorul titular evoluând pe întreaga durată a partidei pe postul de mijlocaş stângă, în timp ce Lică a intrat pe finalul meciului, după ce l-a înlocuit pe Mihuţ în minutul 83.

Unirea şi Internaţional au promovat

În urma disputării meciurilor din etapa a 33-a se ştiu cu siguranţă echipele care vor juca din sezonul viitor în Liga I, dar şi trei din cele patru care vor retrograda în Liga a III-a. După Unirea Alba Iulia, şi Internaţional Curtea de Argeş şi-a asigurat din punct de vedere matematic accederea pe prima scenă a fotbalului românesc. Echipa patronată de Benone Lazăr mai avea nevoie doar de un punct în ultimele două etape pentru a fi sigură că va juca în primul eşalon fotbalistic al ţării. Pentru a fi scutită de emoţii, Internaţional Curtea de Argeş a obţinut punctul mult dorit în penultima etapă pe terenul celor de la Jiul Petroşani (1-1), remizând după ce fusese condusă.
La polul opus al clasamentului se cunosc trei din cele patru echipe care vor evolua începând din sezonul viitor în Liga a III-a. Mechel Câmpia Turzii, FCM Târgovişte – adversarul din ultima etapă al „municipalilor” şi CFR Timişoara sunt retrogradate sigur. Pentru a scăpa de locul 15 care de asemenea duce în eşalonul trei sunt în luptă directă ACU Arad şi Universitatea Cluj. În cazul în care cele două grupări se vor afla la finalul campionatului la egalitate de puncte, arădenii vor scăpa de retrogradare pentru că au avantajul meciurilor directe. Clujenii pregătiţi de Dorinel Munteanu exclud din start posibilitatea ca ei să se împiedice cu Mechel Câmpia Turzii din postura de gazdă şi speră ca FC Bihor să încurce echipa guralivei Geta Onu, care are avantajul de a-şi juca şansele de a rămâne în Liga a II-a pe propriul teren.