La Mioveni, arbitri şi-au făcut „datoria”

După înfrângerea de sâmbătă de la Mioveni, 4-2 în favoarea Daciei, „municipalii” lui Alin Artimon au scăpat de grijile promovării, asta şi cu largul concurs al brigăzii de arbitri care a oficiat la acest meci.
Meciul cu Dacia a fost unul extrem de spectaculos, cu mult peste nivelul Ligii a II-a. Din păcate spectacolul din teren a fost umbrit de prestaţia brigăzii de arbitrii compusă din Georgian Ionescu (Buzău), acesta fiind ajutat la cele două linii de Adrian Midişan (Constanţa) şi Mihai Artene (Vaslui). Piteştenii au avut în decurs de 20 de minute cinci ocazii bune de a marca, însă paradele lui Perianu şi intervenţiile fundaşilor vâlceni au făcut ca scorul să rămână neschimbat.

Şi cum în fotbal ocaziile se răzbună, CSM Rm. Vâlcea a fost echipa care a reuşit să deschidă scorul, Jaka Stromajer reluând mingea în plasa porţii lui Ilie după o centrare venită de pe dreapta. Din păcate, în minutul 30 vâlcenii s-au văzut nevoiţi să joace cu un om mai puţin pe teren după ce Sergiu Popescu a primit extrem de uşor cel de-al doilea galben. Cum era şi normal, trupa lui Artimon a făcut pasul înapoi încercând să conserve fragilul avantaj obţinut după golul slovenului Stromajer. Însă, n-au putut face faţă tăvălugului piteştean şi s-au văzut egalaţi pe finalul primei reprize, Vladu şutând din interiorul careului mic fără speranţe pentru Perianu.
După pauză, cei de la Dacia au ieşit decişi să tranşeze partida în favoarea lor mai ales că evoluau cu un om în plus pe teren. Şi au reuşit acest lucru în minutul 68, atunci când au preluat preluând conducerea pe tabela de marcaj după golul lui Costin, care a marcat din 6 metri. Acelaşi Costin a reuşit „dubla” cinci minute mai târziu făcând ca scorul să devină 3-1, după o fază lucrată de Ionescu şi Enache. Misiunea gazdelor a fost şi mai mult uşurată de centralul Georgian Ionescu, buzoianul luând decizia de a-l trimite la cabine şi pe Jaka Stromajer, după ce i-a arătat acestuia al doilea galben şi implicit pe cel roşu. În ciuda faptul că evoluau cu doi oameni mai puţin pe teren, „municipalii” au început să le pună din ce în ce mai multe probleme celor de la Dacia Mioveni. Mai întâi, Daniel Orac a redus din diferenţă în minutul 83 după ce a transformat un penalti obţinut în urma unui henţ făcut în suprafaţa de pedeapsă de Stoica. „Municipalii” au fost urmăriţi şi de ghinion pentru că, două minute mai târziu au ratat şansa egalării, mingea şutată de Marius Pasăre din marginea careului întâlnind transversala porţii lui Ilie. Din păcate, pe fondul unui joc bun prestat de municipali, gazdele au reuşit să mai puncteze încă o dată până la finalul partidei prin Vintilă, astfel că scorul final al partidei de la Mioveni a fost 4-2. După această înfrângere CSM Rm. Vâlcea a rămas pe locul trei al clasamentului, însă sunt mari şanse să părăsească podiumul dacă FCM Tg. Mureş obţine un rezultat pozitiv, miercuri în duelul cu Unirea Alba Iulia.
Au evoluat formaţiile:
Dacia Mioveni: Ilie – Moşteanu (’18 – Năuiu), Stoica, Olteanu, Neagu – Enache, Săndulescu, Costin, Vladu (’89 – Cojocaru) –Ionescu , Badea (’57 – Vintilă).
CSM Rm. Vâlcea: Perianu – Pasăre, Vişa, Dinu, P.Goge – Orac, Săceanu (’55 – Gârlă), Sg. Popescu, R. Dobre (’46 – Vătavu ) – Câju (’73 – I. Popa), Stromajer.

„Suntem tocaţi de arbitri!”

După meci, vâlcenii au contestat vehement maniera de arbitraj a buzoianului Georgian Ionescu care şi-a luat toate măsurile de precauţie pentru ca nu cumva CSM-ul să producă vreo surpriză la Mioveni. Contrariat de atitudinea brigăzii de arbitri, atacantul sloven al municipalilor, Jaka Stromajer, a spus că este de-a dreptul siderat de ceea ce s-a întâmplat în meciul cu Dacia. „Este incredibil cum suntem tocaţi de arbitraj etapă de etapă. La eliminarea lui Sergiu Popescu nici măcar nu a fost fault, iar eu nu ştiu de ce am primit al doilea cartonaş galben, pentru că nu am făcut nimic, sunt chiar curios ce a scris arbitrul în raport. Popică l-a auzit pe tuşier cum îi spunea centralului să-mi dea încă un galben ca să scape de mine” – a spus Stromajer.
Antrenorul Alin Artimon a trecut peste amărăciunea acestei înfrângeri şi a făcut haz de necaz de ceea ce s-a întâmplat în meciul cu „fraţii” celor de la Internaţional Piteşti. „De luni, fac antrenament cu echipa numai în opt jucători, ca să nu mai fim surprinşi. Vom face numai opt contra zece din punct de vedere tactic”, a spus ironic antrenorul Alin Artimon.

Artimon a primit 9 etape de suspendare

La mijlocul săptămânii trecute, tehnicianul municipalilor a primit o sancţiune extrem de drastică din partea Comisiei de Disciplină a FRF. Alin Artimon a primit 9 etape de suspendare plus  4.280 lei amendă, antrenorul fiind acuzat de bruscarea arbitrului de rezervă şi injurii aduse întregii brigăzi de arbitri a partidei cu UTA, din urmă cu două săptămâni (scor 0-3). Din cele nouă etape, Artimon şi-a ispăşit deja două de suspendare, fiind nevoit să stea departe de banca tehnică la meciurile cu CFR Timişoara şi Dacia Mioveni.

Sezon încheiat pentru Melcea

Nici nu s-a refăcut bine după o accidentare care l-a făcut să piardă atât pregătirea de iarnă cât şi o bună parte din retur, că peste Iosif Melcea a venit un necaz mult mai mare. Din păcate, micuţul mijlocaş vâlcean a suferit în timpul unui antrenament o accidentare cumplită care îl va ţine foarte mult departe de gazon: ruptură a ligamentelor încrucişate. De obicei, după o astfel de accidentare se stă cel puţin şase luni, aşa că, dacă totul merge bine, Melcea va reveni pe teren abia în returul sezonului viitor. „Eu şi Stanca suntem jucătorii cei mai ghinionişti din echipă, că doar suntem amândoi vâlceni. Sper să mă fac cât mai repede bine şi măcar din iarnă să fiu apt, să pot să joc din nou, asta îmi doresc cel mai mult” a spus Melcea.
Un alt jucător care a ieşit din circuit este Robert Roszel. „Roonie” a suferit în partida cu CFR Timişoara o recidivă a unei accidentări mai vechi şi cel mai probabil nu va mai prinde nici un meci oficial în tricoul CSM-ului. Atât Roszel cât şi Mihuţ au fost aduşi în iarnă la gruparea vâlceană, însă cei doi au avut un ghinion imens, fiind mai mereu chinuiţi de accidentări, aşa că, mai mult ca sigur, imediat după încheierea acestui sezon se va renunţa la serviciile acestora.