Seria invincibilităţii ioneştenilor, întreruptă de CSR Măciuca

Rezultat surprinzător la Măciuca, acolo unde CSR din localitate a reuşit să pună capăt seriei de vreo 6 meciuri fără înfrângere a Oltului Ioneşti. Spunem surprinzător, pentru că CSR ocupa înaintea acestei etape locul 15 în clasament, adică ultimul, dacă luăm în calcul faptul că Nycoil Guşoeni s-a retras din campionat. Formaţia din Măciuca a avut, însă, şi noroc, o minge „vrăjită” care n-a vrut să intre în poarta sa. A rupt însă plasa ioneştenilor în două rânduri, ambele goluri fiind înscrise în prima repriză. Oltul s-a aflat de nenumărate ori în careul advers, însă a fost urmărită de ghinion. „Cred că am avut 60 de ocazii. Gazdele, două situaţii, două goluri. Nici acum nu ne vine să credem ce s-a întâmplat, cum de am putut rata atât. Situaţia ne-a adus în pragul nebuniei!

Pur şi simplu n-a vrut să intre mingea în plasă. Cred că dacă mai jucam încă două zile, tot nu reuşeam să marcăm la cât ghinion am avut. Iar atunci când am reuşit să înscriem, prin Ionescu, ne-a anulat asistentul golul pe motiv de off-side, la o fază în care jucătorul nostru a plecat din spate, în plus mingea fiind deviată de un adversar. Supărat pe decizia arbitrului, dată fiind situaţia, Scurtu l-a bruscat pe asistent şi a primit cartonaşul roşu. Chiar şi în inferioritate numerică am avut ocazii, dar nu am reuşit să înscriem decât din penalti, în minutul 85, prin Bogdan Ciucă”, ne-a informat Ion Ciucă, delegatul Oltului. Meciul s-a încheiat, aşadar, la scorul de 2-1 pentru CSR, formaţia din Măciuca ajungând astfel la cea de-a şaptea victorie din acest campionat. (Ciprian MARINESCU)