Liga Nationala

Victorie pentru palmares

VALOARE / În ultimul meci din actualul sezon, Oltchim s-a impus fără probleme în faţa echipei Oţelul Galaţi (33-21)

În condiţiile în care titlul naţional era deja în vitrina Oltchim-ului, încă din penultima etapă, meciul cu Oţelul Galaţi nu a mai reprezentat decât un spectacol cu public pentru elevele lui Radu Voina. Poate tocmai de aceea, dar şi pentru că urma o festivitate de premiere, aproximativ 1000 de vâlceni au ţinut să fie prezenţi în Sala Traian pentru a le aplaude pe campioanele ţării şi a fi alături de portarul Luminiţa Dinu la ultimul meci oficial din carieră. Aşa cum era de aşteptat, gălăţencele antrenate de Gabriela Artenie nu au reuşit să ţină pasul cu galacticele decât în primele cinci minute. După 2-2, Oltchim s-a desprins la 8-2, iar până la pauză diferenţa s-a mărit la 9 goluri: 16-7. Vâlcencele au dominat şi repriza secundă, scorul la finele celor 60 de minute de joc (33-21) evidenţiind superioritatea netă a echipei Oltchim.

25 de victorii într-un sezon

Victoria obţinută în faţa echipei Oţelul Galaţi a fost cea de-a 25-a din acest sezon al Ligii Naţionale. Campioanele au avut o singură sincopă: la Braşov, în startul returului, acolo unde Oltchim a cedat cu 36-41. În urma acelui meci, antrenorul croat Ivica Rimanic a fost demis şi înlocuit cu Radu Voina.

Din nou arbitri de sex feminin

În ultimele două meciuri jucate în acest sezon, Oltchim a avut parte doar de arbitri de sex feminin. Cu Rapid Bucureşti au oficiat Simona Anton şi Cristina Năstase (din Buzău şi Galaţi), cele care au eliminat-o pe Cristina Neagu atunci când aceasta a trimis mingea dintr-o lovitură de la 7 metri direct în faţa portarului giuleştean. Tot de fete au avut parte vâlcencele şi cu Oţelul Galaţi, atunci când în postura de arbitri s-au aflat Diana Florescu şi Ana Maria Duţă, ambele din Bucureşti.

Ultimul gol din carieră pentru Luminiţa

Luminiţa Dinu a apărut, în premieră în acest sezon al Ligii Naţionale de handbal feminin, şi pe lista marcatoarelor. În minutul 59 al meciului cu Oţelul Galaţi, atunci când Oltchim a beneficiat de un „7 metri”, portarul de legendă al campioanei României a primit încuviinţarea băncii tehnice pentru a executa lovitura. Luminiţa Dinu – desemnată în dese rânduri cel mai bun portar din lume – şi-a înfrânt emoţiile, şi-a păstrat sângele rece şi a reuşit să fructifice aruncarea, în uralele spectatorilor prezenţi. „Am observat că portarul advers nu ştia unde să ducă, în stânga sau în dreapta”, a spus Dinu la final.

Oltchim Rm. Vâlcea 33 (16)
Oţelul Galaţi  21 (  7)

Au marcat:
* Oltchim Rm. Vâlcea: Oana Manea – 8g., Cristina Neagu – 3g., Steluţa Luca – 3g., Ramona Maier – 3g., Patricia Vizitiu – 3g., Valentina Ardean – 3g., Anastasiya Pidpalova – 3g., Regina Shymkute – 3g., Adina Fiera – 2g., Narcisa Lecuşanu – 1g., Luminiţa Dinu – 1g.
* Oţelul Galaţi: Cătălina Cioaric – 4g., Renata Tătăran-Ghionea – 4g., Nicoleta Tudor – 4g., Georgeta Pătru – 3g., Diana Druţu – 2g., Raluca Dobcă – 1g., Daciana Curtean – 1g., Carmen Gheorghe – 1g., Maricia Trandafir – 1g.

Oltchim, în vacanţă

După meciul cu Oţelul Galaţi, toate handbalistele vâlcene au primit liber din partea conducerii clubului. Opt dintre ele se vor reîntâlni la lotul naţional, în timp ce restul îşi vor relua pregătirile la începutul săptămânii viitoare. Până pe 13 iunie, jucătoarele rămase la Vâlcea se vor antrena alături de Aurelian Roşca, dar vor efectua în special şedinţe de refacere şi recuperare după un sezon extrem de încărcat. Va urma apoi o pauză mai lungă, de aproximativ trei săptămâni. Pregătirile pentru sezonul viitor se vor relua în jurul datei de 6 iulie. (N.C.)