ADIO… PROMOVARE!

După remiza obţinută miercuri pe terenul celor de la Unirea Alba Iulia şi rezultatele înregistrate sâmbătă, CSM Rm. Vâlcea devenea una dintre candidatele cu şanse reale la promovare. Din păcate cei aproximativ 3000 de spectatori care au venit duminică pe „Municipal” au plecat cu un gust amar, echipa vâlceană fiind învinsă la scor de neprezentare, 0-3 de UTA Arad.

Pragmatism arădean

Formaţia lui Alin Artimon a avut un debut de meci destul de bun şi în numai 10 minute a trecut în trei rânduri pe lângă deschiderea scorului. Mai întâi, Enache Câju a reluat puţin pe lângă vinclul porţii lui Mârne, apoi portarul arădenilor s-a făcut remarcat la şutul din demivoleu al lui Iulică Popa după care, acelaşi Câju, deşi se afla în poziţie ideală de finalizare, a preferat să pătrundă în careu cu mingea la picior şi în cele din urmă a fost blocat.

Apoi, a venit fatidicul minut 13 când formaţia vizitatoare a reuşit să marcheze la prima lor acţiune de atac. Fritea a centrat de pe partea stângă, mingea a ajuns la Lecuţa, vârful arădean a preluat nejenat de nimeni şi l-a învins pe Dorian Perianu cu un şut plasat, scorul devenind 0-1. Trei minute mai târziu, „municipalii” au trecut pe lângă egalare, însă Popa, jenat de un adversar, n-a reuşit să reia în poartă deşi se afla la doar 5 metri de buturile lui Mârne. Din păcate, aşa cum se întâmplă mai mereu pe la noi, arbitrii ţin cu orice preţ să fie în centrul atenţiei. Aşa s-a întâmplat şi cu George Rădulescu, centralul bucureştean făcându-se că nu vede momentul în care Răzvan Dobre a fost busculat clar în careu de un adversar, faza petrecută în minutul 30 la scorul de 0-1. Dacă se acorda penalti şi „municipalii” reuşeau egalarea poate alta era soarta acestui meci. Cinci minute mai târziu, Enache Câju a lobat mingea excelent peste apărarea arădeană, Jaka Stromajer a preluat scurt după care a şutat, mingea ducându-se în plasa lui Mârne, dar golul a fost anulat corect pentru ofsaid, asistentul Cătălin Teodor ridicând steagul şi semnalizând poziţia afară din joc în care se afla vârful sloven.

Artimon, eliminat din nou

A fost momentul în care antrenorul Alin Artimon a fost în pragul unei crize de nervi fiind cu greu potolit de Florin Verigeanu şi Jean Turmacu să nu intre pe teren pentru a-i cere socoteală arbitrului. În cele din urmă spiritele s-au calmat, iar antrenorul „municipalilor” a fost nevoit să părăsească banca tehnică, fiind cea de-a treia sancţiune de acest fel pe care bănăţeanul o primeşte în acest sezon. Cu Artimon dând indicaţii din gura tunelului, vâlcenii au continuat să atace şi au fost la un pas de egalare în două rânduri în decurs de numai un minut. Mai întâi mingea trimisă din prima de Stromajer a fost respinsă de pe linia porţii de Pascariu, apoi în ultimul minut al prelungirilor primei părţi Sergiu Popescu a irosit cea mai mare ocazie a „municipalilor”: singur-singurel din 5 metri a reuşit „performanţa” să trimită  mingea cu capul pe lângă poarta lui Mârne şi astfel scorul pauzei a fost în favoarea oaspeţilor.

Gest stupid al lui Dobre

Nici nu începuse bine repriza secundă şi vâlcenii, deşi erau conduşi pe tabela de marcaj, s-au văzut nevoiţi să joace şi cu un om mai puţin pe teren în urma unui gest stupid făcut de unul dintre jucătorii cu pretenţii. În minutul 46, Răvan Dobre, care mai avea un cartonaş galben primit în prima repriză a făcut un gest de începător. Şi-a prelungit mingea extrem de mult după care a avut o intrare hazardată asupra unui adversar undeva pe la 25 de metri de poarta adversă, iar centralul Rădulescu i-a acordat corect cel de-al doilea galben şi implicit pe cel roşu. În ciuda faptului că evoluau cu un om mai puţin pe teren, „municipalii” au continuat să pună presiune pe apărarea arădeană. În minutul 48, Stromajer a executat bine o lovitură liberă, Mârne a respins în faţă iar Săceanu din doar 10 metri a reluat mult peste poartă.

Mihuţ, eliminat gratuit

În minutul 63 s-a petrecut o nouă fază care l-a avut în prim-plan pe centralul bucureştean George Rădulescu. La marginea careului era pregătit să intre pe teren Marius Pasăre în locul lui Dorin Mihuţ care dădea semne de oboseală, însă această mutare n-a mai avut loc. Oaspeţii au beneficiat de un corner, defensiva vâlceană a respins după care mingea a ajuns la Mihuţ, acesta şi-a prelungit un pic cam mult mingea şi a avut un atac întârziat la Pocuca. Deşi în astfel de cazuri intrările de genul acesta se sancţionează cu galben, Rădulescu s-a îndreptat spre fundaşul dreapta al „municipalilor” şi, spre uluirea tuturor, i-a acordat direct cartonaşul roşu. Cu doi oameni mai puţin pe teren, misiunea vâlcenilor a devenit imposibilă, jocul fiind din acel moment în totalitate la dispoziţie arădenilor care au ştiut să gestioneze excelent acest avantaj. Deşi evoluau cu doi oameni în plus pe teren, jucătorii lui Ionuţ Popa nu s-au aruncat în atac, ci din contră, au jucat inteligent, lovind precis pe contraatac. După ce Stromajer a luat din nou la ţintă, pentru a câta oară în aceste ultime etape, portarul advers, şutând direct în Mârne dintr-o poziţie ideală, cei de la UTA au reuşit dintr-o fază extrem de simplă să-şi mărească avantajul. Mingea a ajuns rapid în preajma careului vâlcean, Lecuţa a centrat şi nou-intratul Mitu, la prima atingere de balon, a reluat mingea cu capul direct în vinclul porţii apărare de Perianu făcând ca scorul să devină 0-2. Patru minute mai târziu, oaspeţii aveau să-şi majoreze avantajul la trei goluri de data aceasta inversându-se rolurile la finalizare. Mitu a centrat, mingea a trecut prin spatele defensivei vâlcene, iar Lecuţa venit lansat din spate a îndeplinit o simplă formalitate trecându-şi în cont dubla. Până la finalul partidei, CSM Rm. Vâlcea a mai reuşit să înscrie încă o dată în acest meci, dar şi de data aceasta golul a fost anulat absolut corect pe motiv de ofsaid, de data aceasta semnalizat de asistentul de pe cealaltă parte Liviu Guloiu, Gârlă fiind cel care reuşise să trimită mingea în poarta lui Mârne.
Au evoluat formaţiile:
CSM Rm. Vâlcea: Perianu – Mihuţ, Dinu, Kutlacek, Goge – I. Popa (Rozsel ’46), Săceanu, Sg. Popescu (Orac ’53), Dobre – Câju (Gârlă ’77), Stromajer.
UTA Arad: Mârne – Toc, Pascariu, Pocuca, Paşcovici (Ghindaru ’46) – Nădăban, Lee Won-Hong (Mitu ’72), Mutulescu, Drida,  Fritea (Jepălău ’57) – Lecuţa.

Epilog

După acest meci, iubitorii sportului cu balonul rotund din acest judeţ au rămas cu un gust amar. Este inadmisibil ca, după ce eşti avantajat clar de rezultatele înregistrate de principalele contracandidate şi să fii conştient de faptul că ai neapărată nevoie de victorie pentru a lua o opţiune serioasă în cursa pentru promovare, decât să joci fotbal eşti preocupat mai mult să conteşti deciziile arbitrului şi să faci faulturi stupide care se lasă cu sancţiuni disciplinare. Cu o astfel de atitudine din partea unora care dădeau impresia că joacă mai mult pentru alte echipe nu poţi decât să ajungi la o singură concluzie, când nu trag toţi la aceeaşi căruţă, e greu să ajungi în deal. Pentru a întări afirmaţiile de mai sus, iată ce a strigat la finalul partidei unul dintre suporteri către jucători, supărat că şi-a făcut din nou iluzii deşarte: „Iar ne-aţi păcălit ca şi anii trecuţi, vă faceţi că vreţi promovarea şi vă vindeţi în finalul campionatului. Ruşine!” Astfel, pentru al treilea an consecutiv CSM Rm. Vâlcea îşi propune ca obiectiv promovarea şi ratează, dar de data aceasta nu s-a mai aşteptat până în ultima etapă. Deznodământul s-a aflat, din păcate, mult mai devreme. Păcat!

Alin Artimon, un antrenor cu caracter

La conferinţa de presă susţinută după înfrângerea cu UTA, care compromite în totalitate şansele CSM-ului de a accede în primul eşalon fotbalistic al ţării, antrenorul Alin Artimon a dat încă o dată dovadă, dacă mai era nevoie, că este un antrenor cu caracter. Tehnicianul bănăţean de pe banca „municipalilor” a afirmat că vina pentru acest eşec îi aparţine în totalitate şi şi-a cerut scuze în faţa suporterilor. „Este o înfrângere care doare şi care ne compromite foarte tare şansele de a spera la realizarea obiectivului. Este o înfrângere al cărui rezultat mi-l asum. Sunt principalul şi singurul vinovat pentru eşecul acesta. Dacă mai sunt şanse 1% suntem obligaţi să le jucăm până la capăt şi sincer îmi pare rău că am dezamăgit atâta lume că le-am lăsat senzaţia în tot acest timp că am putea realiza obiectivul. Vreau să-i asigur că atât s-a putut şi nici un alt factor nu intră în discuţie” – a spus Alin Artimon.

„Mi-am dat demisia după meciul cu Salonta”

Ceea ce părea doar un zvon care circulă prin lumea fotbalului din Vâlcea, iată că n-a rămas la acest stadiu. Deşi mai erau şanse mari la promovare, imediat după înfrângerea de la Salonta, antrenorul Alin Artimon a avut o reacţie la care nu se aştepta nimeni. Ajunşi la Vâlcea, antrenorul „municipalilor” a afirmat că poate este mai bine să-şi dea demisia pentru ca echipa să-şi atingă obiectivul, spun surse din interiorul clubului. Însă, după o discuţie care a avut loc între tehnician şi jucători care a durat câteva ore, Alin Artimon a renunţat la această idee. „Recunosc că după meciul de la Salonta mi-am depus demisia şi am revenit asupra acestei decizii după o discuţie de aproximativ două ore pe care am avut-o cu jucătorii” – a afirmat antrenorul formaţiei din Zăvoi.

Arbitraj cu dedicaţie

Referitor la prestaţia brigăzii de arbitri, Alin Artimon a spus că maniera acestora şi în special a centralului a fost una cu dedicaţie. „În ultima vreme le-am tot spus arbitrilor ceea ce aveam să le spun şi tot degeaba. Noi am avut o dedicaţie specială din partea arbitrilor, asta a fost senzaţia pe care mi-a dat-o de înţeles această brigadă. Mai mult nu vreau să comentez” – a mai spus Alin Artimon.

Ionuţ Popa, „agăţat” de Vâlcea

În România, un antrenor nu are voie să pregătească două echipe în acelaşi an competiţional. Şi cum românul e descurcăreţ din fire, s-a găsit o „chichiţă” prin care se poate „fenta” regulamentul. În aceste condiţii, tehnicienii care preiau o a doua echipă sunt încadraţi pe post de consilieri sportivi. O astfel de titulatură o are şi reputatul tehnician Ionuţ Popa cel care în prezent pregăteşte UTA Arad. La finalul întâlnirii de sâmbătă, Popa a coborât la vestiare pentru a-şi felicita jucătorii pentru această victorie importantă care îi scapă de orice griji. La ieşirea de la cabine, în timp ce se îndrepta către autocar, Popa şi-a agăţat haina de mânerul uşii Stadionului „Municipal”, moment în care a afirmat: „Uite, se vede că ăştia de la Vâlcea vor să mă oprească aici!”