Alte sporturi

Elevii lui Paul Dinu, de la o competiţie la alta

În ultima perioadă, karateka de la Clubul Sportiv Chimia Rm. Vâlcea au desfăşurat mai multe activităţi, atât competiţionale, cât şi de pregătire în urma cărora aceştia au acumulat noi cunoştiinţe, dar au obţinut şi o mulţime de medalii.

Pregătire cu Claude Pettinella

După ce au participat la ediţia a treia a Cupei Naţionale „Tinere Speranţe”, unde au obţinut un număr total de 21 de medalii, dintre care 3 de aur (Iuliana Avram, Miruna Cocoşi şi Ionuţ Cătălin Epure), 5 de argint (Raluca Frumuşelu, Iuliana Avram, Cristina Ardeleanu – la kata şi la kumite, şi Nicolae Stanciu) şi 13 de bronz, sportivii secţiei de karate a CS Chimia Rm. Vâlcea s-au deplasat la Poiana Braşov.

Acolo, karateka pregătiţi de Paul Dinu au desfăşurat un stagiu naţional de perfecţionare a antrenorilor şi sportivilor. Întreaga activitate a fost condusă de către Claude Pettinella, antrenorul echipei naţionale de karate a Franţei. „Sportivii noştri s-au descurcat foarte bine la Cupa „Tinere Speranţe” şi cred că acest lucru este evidenţiat şi de medaliile pe care le-au obţinut. În ceea ce priveşte stagiul de la Braşov, consider că o astfel de experienţă este foarte benefică şi cu siguranţă cred că avem ce învăţa de la un antrenor precum Claude Pettinella”, ne-a declarat Paul Dinu.

Numeroase medalii la Cupa „Saishin”

Cea mai recentă competiţie în care au fost implicaţi sportivii de la CS Chimia este ediţia a zecea a Cupei „Saishin”. De această dată, elevii lui Paul Dinu au câştigat 19 de medalii, din care 7 de aur (Silviu Ghiţă, Andi Ştifu, Iuliana Avram, Andreea Bîlă, Bogdan Gogoloşi, Nicolae Stanciu şi Narcisa Căţea), 9 de argint (Nicolae Stanciu, Bogdan Gogoloşi, Mihai Mazilu, Raul Iosif, Remus Vişan, Diana Cocoşi, Robert Duca) şi 3 de bronz (Cristina Ardeleanu, Nicolae Stanciu şi Remus Grigorie). „Aş vrea să menţionez faptul că la această importantă competiţie, aflată la ediţia a zecea au participat peste 350 de sportivi de la 20 de cluburi de karate din ţară. La final, CS Chimia a fost premiat cu cupe, una pentru locul 2, obţinut în clasamentul pe cluburi şi alta pentru participarea noastră la toate cele 10 ediţii ale Cupei „Saishin”. Pe această cale aş vrea să adresez mulţumiri conducerii clubului Chimia pentru că ne-a oferit întotdeauna sprijinul de care am avut nevoie şi părinţilor care şi-au susţinut şi încurajat copiii”, a adăugat Paul Dinu.