3-0 pe teren, 0-3 la „masa verde”?

SUSPICIUNI / Oltul Ioneşti a contestat doi jucători ai echipei din Voiceşti

Oltul Ioneşti s-a dovedit a fi o nucă tare pentru gruparea lui Florin Vătafu, Rapid Voiceşti, doar în prima repriză. A rezistat 15 minute fără gol, însă apoi a fost sancţionată cu o lovitură de pedeapsă, executată de Preoteasa care i-a adus pe rapidişti în avantaj, la 1-0 încheindu-se şi primele 45 de minute ale întâlnirii. În partea secundă jocul a curs în favoarea gazdelor care-au mai înscris de două ori, ambele reuşite purtând marca lui Ion Meleancă. Astfel, Rapid s-a impus la scor de neprezentare în faţa Oltului Ioneşti, cu 3-0. Dobra şi compania speră totuşi ca rezultatul să fie omologat în favoarea lor, la „masa verde”. Ioneştenii au introdus la finalul meciului o contestaţie, fiind convinşi că rapidiştii au folosit doi fotbalişti care nu aveau drept de joc.

Portarul Augustin Marin şi Ion Meleancă (autorul a doua goluri în această partidă) sunt suspectaţi că ar evolua pe „fals” pentru Rapid. „Cineva le-a băgat în cap celor de la Ioneşti că jucătorii nu ar fi legitimaţi la Rapid. Marin şi Meleancă au evoluat cândva pentru echipa din Ştefăneşti şi de aici vin suspiciunile. O să mergem, însă, la Comisie şi o să demonstrăm că jucătorii sunt ai Rapidului”, a menţionat Ion Ionescu, antrenorul echipei din Voiceşti, referitor la contestaţia formulată de formaţia din Ioneşti. (Simona SIMA)