Prima victorie pentru Radu Voina

DEBUT / Cu un nou antrenor pe banca tehnică, Oltchim s-a impus în cel de-al doilea meci din grupele principale ale Ligii Campionilor, în faţa echipei Krim Ljubljana

Înfrânte în primele partide din grupele principale ale Ligii Campionilor, Oltchim Rm. Vâlcea şi Krim Ljubljana s-au întâlnit duminică, 15 februarie, în Sala Traian, într-un meci care trebuia să stabilească precis echipa care va continua lupta pentru calificarea în semifinalele celei mai puternice competiţii inter-cluburi din Europa. Jocul a fost în general la discreţia grupării vâlcene, care s-a detaşat pe tabela de marcaj încă din primele minute.

Pe fondul unei evoluţii mai puţin bune a „chimistelor” în repriza secundă, slovenele s-au apropiat periculos, la doar două goluri, iar elevele lui Radu Voina s-au văzut în situaţia de a se întrebuinţa serios pentru a învinge. Aşa cum era de aşteptat, dornice de a şterge impresia proastă lăsată după ultimele două meciuri, cu Buducnost Podgorica şi Rulmentul Braşov, handbalistele de la Oltchim au început meciul în forţă. Gruparea vâlceană s-a distanţat treptat de adversare: 4-1 în minutul 6, 10-6 în minutul 15, 14-8 în minutul 20. Cea mai mare diferenţă de scor în prima repriză (care a fost de altfel şi a meciului) s-a consemnat în minutul 24, atunci când Oltchim s-a distanţat la 8 goluri (17-9). Au urmat trei goluri marcate de elevele Martei Bon (17-12), avantajul echipei vâlcene la pauză fiind totuşi unul destul de liniştitor: 18-13.
După revenirea de la vestiare, angrenajul pus la punct de Radu Voina nu a mai funcţionat la fel de bine, poate şi pentru că oboseala a început să-şi spună cuvântul în rândul jucătoarelor vâlcene, nevoit să joace practic din trei în trei zile, în Liga Campionilor şi în Liga Naţională. Jocul a început să scârţâie, au apărut şi ratările, iar Krim a redus încet-încet, din handicap: 21-17 în minutul 40, 26-23 în minutul 47, 27-25 în minutul 49, atunci când Voina s-a văzut nevoit să ceară time-out, exasperat de degringolada instalată în tabăra sa. Oltchim a trăit periculos pe final. Soarta meciului s-a scris în minutul 50, la scorul de 28-26 pentru Oltchim. Sanja Damnjanovic a fost blocată de Luminiţa Dinu pe contraatac, după care vâlcencele au înscris două goluri, mai întâi prin Narcisa Lecuşanu, iar apoi prin Oana Manea, aşa că lucrurile s-au calmat (30-26). Slovenele nu au mai avut puterea să revină. Scorul final (36-30) a reflectat o victorie muncită, dar pe deplin meritată a vâlcencelor, care le menţine în cursa pentru calificarea în semifinalele Ligii Campionilor.

Oana Manea, MVP-ul partidei

Cea mai bună jucătoare a meciului Oltchim – Krim poate fi declarată, pe bună dreptate, Oana Manea. Pivotul în vârstă de 23 de ani a arătat odată în plus că la momentul actual este cea mai în formă handbalistă din ţară pe acest post. Împotriva campioanei Sloveniei, Manea a marcat de şapte ori şi a scos în plus alte cinci aruncări de la 7 metri.

A debutat Regina Shymkute

Venită practic „la pachet”, împreună cu conaţionala sa, Anastasiya Pidpalova, ucraineanca Regina Shymkute nu bifase până acum nici un minut în tricoul echipei vâlcene. Conducătorul de joc al naţionalei Ucrainei a debutat oficial la Oltchim în finalul partidei cu Krim Ljubljana, atunci când a şi reuşit să înscrie un gol, care a consfinţit de altfel şi scorul final (36-30), printr-o frumoasă aruncare de la şold.

Tolnai, din nou pe raportul de joc

Portarul Talida Tolnai a revenit pe raportul de joc în duelul cu Krim Ljubljana, după ce fostul antrenor, Ivica Rimanic, a preferat-o pe tânăra Mihaela Smedescu, în partidele dificile cu Buducnost Podgorica şi Rulmentul Braşov, ambele disputate în deplasare. Tolnai a apărut între buturi doar o singură dată, spre finalul primei reprize, atunci când a suplinit-o pe Luminiţa Dinu la o aruncare de la 7 metri.

Vâlcencele, fără greşeală la 7 metri

Spre deosebire de meciurile precedente, în partida cu Krim Ljubljana, handbalistele vâlcene au avut un procentaj de sută la sută la aruncările de la 7 metri. Toate cele cinci aruncări de care Oltchim a beneficiat pe parcursul jocului au fost transformate: 4 de Narcisa Lecuşanu, 1 de Valentina Ardean. De partea cealaltă, campioana Sloveniei a irosit două aruncări de la 7 metri, ambele în prima repriză, prin Andrea Lekic şi Manuela Hrnjic. Celelalte trei au fost transformate cu siguranţă de unguroaica Renata Mortel.

Toate jucătoarele de câmp au marcat

Un lucru mai rar întâlnit, mai ales la un meci din Liga Campionilor, toate cele 12 jucătoare de câmp trecute pe raportul de arbitraj în partida cu Krim Ljubljana şi-au trecut numele pe lista marcatoarelor, cele mai prolifice fiind Oana Manea (7 goluri – toate din acţiune) şi Narcisa Lecuşanu (tot 7 goluri – însă patru survenite în urma unor aruncări de la 7 metri). Singurele care nu au înscris au fost Luminiţa Dinu şi Talida Tolnai, portarii echipei Oltchim.

Campioana Sloveniei a fost însoţită la Rm. Vâlcea de o galerie formată din aproximativ 100 de suporteri, „înarmaţi” cu tot arsenalul de rigoare, care şi-au încurajat permanent echipa, pe toată durata celor 60 de minute de joc, indiferent de scorul consemnat pe tabela de marcaj. Fanii sloveni nu au uitat faptul că Luminiţa Dinu a fost portar de bază la Krim Ljubljana timp de şase ani, iar la finalul meciului, în semn de respect, i-au oferit acesteia o sticlă de vin, pe care era scris: „Lumi, te iubim! Îţi mulţumim pentru tot ceea ce ai făcut pentru noi!”.

Ivica Rimanic a stat lângă Roibu

Demis în cursul zilei de vineri de la timona echipei Oltchim, antrenorul Ivica Rimanic s-a aflat în Sala Traian la meciul pe care formaţia vâlceană l-a disputat duminică, 15 februarie, în grupele Ligii Campionilor, cu Krim Ljubljana. Croatul a luat loc în tribună, chiar lângă managerul general al SC Oltchim SA, Constantin Roibu, finanţatorul echipei de handbal feminin. La final, Rimanic a aplaudat cu fair-play succesul campioanei României.

„Cum se vede Liga la TV?”

Aşa cum era de aşteptat, „Brigada Zăvoi” le-a oferit şi de această dată favoritelor susţinerea de care elevele lui Radu Voina aveau neapărată nevoie pentru a depăşi pasa proastă prin care au trecut în ultimele meciuri. Chiar dacă era vorba de un meci din Liga Campionilor, membrii galeriei vâlcene nu au uitat nici de rivalitatea pe plan intern cu Rulmentul Braşov şi au afişat un banner uriaş pe care scria „Cum se vede Liga la TV?”, o aluzie subtilă la faptul că Oltchim rămâne totuşi singura echipă care se bate cu „granzii” Europei.

Radu Voina: „Le-am cerut fetelor să se manifeste cât mai intens”

În condiţiile în care Radu Voina a declarat că n-a avut la dispoziţie decât un antrenament pentru a-şi impune propriile concepţii de joc în faţa jucătoarelor, în meciul cu Krim Ljubljana handbalistele de la Oltchim au cam jucat practic din amintiri şi din ceea ce au reţinut de la fostul tehnician Ivica Rimanic. La final, Radu Voina – care şi-a început cu dreptul cariera la prima echipă de club din handbalul feminin românesc pe care o antrenează – avea să afirme: „A fost foarte greu, cu emoţii, dar e bine că s-a terminat aşa. Sunt foarte mulţumit de fete şi le felicit pentru felul cum au luptat. Este nedrept să facem o comparaţie între jocul impus de Rimanic la Oltchim şi cel impus acum de mine. Nu am făcut decât un singur antrenament cu echipa, însă pe majoritatea jucătoarelor le cunosc de la echipa naţională, aşa că nu au fost nici un fel de probleme legate de acomodare. În acest meci, singurul lucru pe care l-am cerut elevelor mele a fost acela de a se manifesta cât mai intens pe teren”.

Marta Bon: „ETO Gyor şi Oltchim sunt echipe puternice”

La conferinţa de presă de după meci, Marta Bon, antrenoarea campioanei Sloveniei, a ţinut să felicite echipa vâlceană pentru victoria obţinută. „Oltchim a meritat victoria, în special pentru jocul prestat. În prima repriză am avut o evoluţie mai slabă, am încercat să recuperăm diferenţa de goluri pe parcurs, dar a fost imposibil. Este foarte greu să joci împotriva Oltchimului, în faţa acestui public care pune o presiune constantă pe echipele adverse. Nu vreau să fac nici o comparaţie între Gyor şi Oltchim, deoarece ambele echipe sunt puternice”, a spus Marta Bon.