Lanterna Diviziei D s-a stins dupa pauza

AS Şirineasa – Unirea Tricolorul Goleşti 3-1 (0-0)

Lanterna Diviziei D s-a stins după pauză

* „grădiniţa” lui Leţa şi-a vândut scump pielea * un gol e fost anulat, un jucător eliminat

Cu toate că partida de la Şirineasa nu părea a fi una importantă în comparaţie cu celelalte, întrucât gruparea de pe locul 4 întâlnea codaşa campionatului, totuşi multă „lume bună a fotbalului vâlcean” – aşa după cum s-a exprimat Lorin Ancuţa – a ales să vadă la faţa locului acest sfert de finală a Cupei României, faza judeţeană. Aşa se face că la meci au asistat Mihai Persu, preşedintele AJF Vâlcea; Iustin Croitoru, secretarul AJF Vâlcea; Gabi Cârjaliu, ziarist; Ion Ionescu, antrenor la Petrolul II Drăgăşani; Lorin Ancuţa şi Emil Râmniceanu, observatori AJF; Gigel Pripor, antrenor la AS Saldi Cernişoara şi mulţi alţii.

Prima surpriză a constituit-o formula de echipă aliniată de Marian Leţa, antrenorul echipei de pe ultimul loc. Acesta a reuşit să-şi „întărească” lotul cu un număr de nouă juniori cu vârste între 16 şi 18 ani, ba chiar a avut curajul ca pe patru dintre ei să-i folosească titulari. Alţi trei au intrat în teren pe parcursul meciului. Probabil că acesta a fost un motiv pentru jucătorii de la AS Şirineasa, antrenaţi de Viorel Ciofâcă, să trateze meciul cu multă lejeritate. Replica surprinzător de bună dată de „copiii de grădiniţă” – cum i-a numit un spectator pe jucătorii oaspeţi – s-a văzut în scorul primei reprize: 0-0. Nu doar ambiţia micuţilor şi precipitarea gazdelor a dus la acest scor, ci şi norocul portarului Gavrilescu, ţintit în câteva rânduri de mingile expediate cu putere de jucătorii echipei gazdă. Într-un teren devenit tot mai greu şi acoperit pe mai bine de jumătate cu noroi şi băltoace, jucătorii s-au întrebuinţat la maximum, însă fără rezultat pe tabelă. Mai trebuie spus că în prima repriză arbitrajul a fost de bună calitate, unele mici greşeli inerente neavând darul de a influenţa decisiv ostilităţile.

Repriza a doua a debutat cu o echipă gazdă venită de la vestiare mult mai decisă să se impună. Tot de la vestiare şi arbitrii au venit ceva mai rătutiţi, probabil după sfaturile preţioase primite. Aşa se face că faultul din suprafaţa de pedeapsă comis de Fieraru (Unirea Tricolorul) şi recunoscut sportiv de acesta, nu a fost sancţionat de centralul partidei şi nici semnalizat de asistentul Iordache, sub privirile căruia s-a produs intervenţia imprudentă. Au trecut însă câteva minute şi, pe fondul dominării teritoriale evidente, Rachina a deschis scorul cu un şut din întoarcere, profitând de faptul că portarul Gavrilescu n-a văzut mingea strecurată printre picioarele fundaşilor: 1-0. Era minutul 57. După alte cinci minute portarul Mărăcine (AS Şirineasa) are o intervenţie de tot râsul, îi scapă mingea din mână, Târş încearcă să profite dar se întinde la dribling, permiţându-i goal-keeper-ului să revină. La intervenţia lui Mărăcine goleştenii au cerut penalty, s-au oprit aşteptând decizia centralului, dar faza a continuat şi la poarta cealaltă, cu lejeritate, acelaşi „Pitucu” Rachima a majorat diferenţa, spre nemulţumirea antrenorului Leţa care a spus: „dacă dădea penalty era 1-1, aşa e 2-0!”. La acest scor s-au produs şi schimbările de care vorbeam la început: în lotul oaspeţilor au intrat alţi trei juniori: portarul Bogdan Diaconu şi mijlocaşul Moţ. Firesc, a venit şi golul 3, marcat de Bogdan Istratie în minutul 74. Considerându-se deja învingători, cei din Şirineasa nu au luat în seamă cele câteva zvâcniri ofensive ale oaspeţilor, aşa că A. Fiştogeanu este pe punctul de a înscrie după o nouă gafă de proporţii a lui Mărăcine, acesta din urmă fiind până la urmă învins de Cornel Deaconu în minutul 84. Acelaşi atacant goleştean mai înscrie o dată, cu mâna, dar nici centralul, nici asistentul Niculicioiu de pe partea căruia s-a înscris golul nu văd că a fost henţ şi validează golul. La strigătele disperate ale oficialilor echipei gazdă, temători că echipa de copii ar putea egala, observatorul Pintilie îl cheamă la el pe celălalt asistent Iordache, şi îi spune ca acesta, la rândul lui, să-l cheme pe Joiţa şi să-i spună că a fost henţ şi golul nu trebuia validat. Aşa că a rămas 3-1. Între timp jucătorii gazdă au protestat la asistentul Niculicioiu, căruia portarul Mărăcine i-a spus că îi va da ceva prin gură, că i-o trage mă-sii, plus alte injurii şi expresii pe care puţine publicaţii pentru adulţi le-ar putea reproduce. Niculicioiu a tăcut, ba poate chiar a ascultat cu satisfacţie îndemnurile perverse venite de la Mărăcine & co., preferând să zâmbească şi să refuze la cererea oficialilor goleşteni să-i atragă atenţia centralului că a fost înjurat. Gestul său era normal pentru că ar fi însemnat eliminarea a cel puţin un jucător din echipa lui Dan Săraru, iar asta ar fi fost mare deranj. Cert este că Marian Leţa a avut intenţia chiar să-şi retragă echipa de pe teren, i-a îndemnat la un moment dat să protesteze astfel la maniera de arbitraj, dar s-a răzgândit. Atacantul Deaconu, scârbit de cele întâmplate, şi-a recunoscut vina de a fi făcut henţ, dar a anunţat că nu mai poate evolua şi a ieşit de pe teren. Mihai Sebastian a încercat şi el să degajeze cu putere mingea în afara terenului, undeva departe, dar a avut ghinionul de a-l fi nimerit pe antrenorul Viorel Ciofâcă, cel cu care avusese şi un schimb de replici mai dure. Centralul Joiţa a fost de data asta ferm, chiar exigent cu oaspeţii, şi a arătat direct cartonaşul roşu fundaşului goleştean (primul roşu direct primit de Mihai Sebastian în cei peste 15 ani de fotbal practicat de plăcere!), iar pe Viorel Ciofâcă l-a iertat. La fel a procedat şi pe final, când o nouă infracţiune a celor din Şirineasa nu a fost sancţionată cum se cuvine. Marian Joiţa a scos cartonaşul galben şi, când a văzut că cel căruia trebuia să i-l arate mai avea unul, l-a pus la loc în buzunar…

Divergenţele au continuat după meci, în faţa vestiarelor şi a oficialilor AJF. Merită apreciată atitudinea conciliantă, de bun simţ şi bun organizator a primarului Dan Săraru care nu numai că n-a căutat să amplifice lucrurile, ba chiar le-a aplanat. Antrenorul Marian Leţa a reclamat faptul că gestul lui Pintilie de a cere arbitrilor să ia anumite decizii e deplasat. „Unde s-a văzut aşa ceva! Bine măcar că a fost Persu de faţă să observe că gaşca dintre arbitri şi observatori nu s-a clintit, ba chiar este susţinută de Pintilie care mai e şi vicepreşedinte al AJF-ului! Păi, datoria lui nu era să observe? A venit el să arbitreze? El trebuia să noteze că au greşit arbitri şi să le dea note mici! Păi, ce, când Medrea n-a văzut un ofsaid mare cât toate zilele la Piteşti, în divizia A, a intervenit observatorul să-i spună să anuleze golul? Aşa a ajuns AJF-ul: moşia lui Pintilie? Probabil echipa asta deranjează pentru că are un preşedinte ziarist şi trebuie vânată, dar să ni să spună. E păcat de copiii ăştia din teren că pleacă de la meci cu senzaţia că sunt furaţi. Eram fără doi titulari în teren, Cornel Diaconu şi Sebi Mihai, iar din cei nouă jucători şapte erau sub 20 de ani. De ei le-a fost frică? AS Şirineasa a meritat să câştige, a fost mai bună şi s-ar fi calificat şi fără ajutorul arbitrilor, chiar dacă prin absurd egalam şi se intra în prelungiri. Să le fie ruşine!” – a spus Marian Leţa.

Libero-ul Marinescu, remarcatul tuturor

Din cei şapte juniori rulaţi de Marian Leţa în meciul de Cupă de la Şirineasa, doi au fost integralişti, evoluând toate cele 90 de minute. Este vorba de mijlocaşul Cârstoiu şi libero-ul Marineascu. Acesta din urmă a atras atenţia tuturor deşi nu are decât 17 ani: plasament bun, curaj, foarte buna lovire a mingii. El a fost format la Şcoala de Fotbal FC Teleşpan. Antrenorul Gigel Pripor, de la Cernişoara, ne-a spus după meci: „Sunt impresionat! Cu o echipă aşa tânără şi cu jucători talentaţi cum sunt cei care au evoluat astăzi (n.r. – duminică), aveţi şanse să vă salvaţi de la retrogradare. Chiar dacă nu o veţi face, că pică multe, continuaţi aşa cu ei, doi-trei ani, şi veţi reveni în Divizia D unde o să aveţi un cuvânt greu de spus. Îmi plac copii: sunt talentaţi, disciplinaţi, bătăioşi. De departe Marinescu, cel care a fost libero, a fost cel mai bun!”