Lucrurile au scăpat de sub control la Călimăneşti

• meciul dintre Viitorul şi Foresta Malaia s-a întrerupt în minutul 60, după ce oaspeţii s-au retras de pe teren

Partida disputată la Călimăneşti, dintre echipa locală, Viitorul, şi gruparea celor de la Foresta Malaia s-a terminat mai repede decât ar fi trebuit. Pe parcursul primei reprize, gazdele au marcat de două ori, iar oaspeţii o singură dată, scorul la pauză oprindu-se la 2-1. Ceva mai târziu, după ce a început cea de-a doua jumătate a partidei, Viitorul a punctat pentru 3-1, acesta fiind scorul cu care s-a şi terminat confruntarea, pentru că în apropierea minutului 60, formaţia din Malaia s-a retras de pe teren.

Cosmin Popescu:
„Am părăsit terenul de joc, bătuţi, huiduiţi şi înjuraţi”

Motivul explicat de delegatul celor de la Foresta, Cosmin Popescu, a fost că pur şi simplu nu au mai suportat haosul de pe teren.

„Am fost sunat înainte să ajungem la meci, de un prieten din Călimăneşti, care mi-a spus că vom pleca de acolo bătuţi, însă la momentul respectiv am crezut că este vorba despre o glumă. Se pare că m-am înşelat. Încă din primul minut s-au făcut presiuni asupra arbitrului, care oricum nu şi-a făcut deloc treaba, poate şi din cauza faptului că era speriat şi ameninţat non-stop. Totul a început atunci când Ovidiu Munteanu, jucător care de altfel este suspendat şi nu avea ce să caute pe banca rezervelor, l-a lovit din senin pe colegul nostru, Florin Zerni, care acum are capul bandajat şi umflat. După această întâmplare, aşa cum era şi de aşteptat, totul s-a transformat într-o bătaie generală, iar apoi am fost nevoiţi să părăsim terenul de joc, bătuţi, huiduiţi şi înjuraţi”, ne-a declarat Cosmin Popescu.

Gheorghe Andreescu:
„Oaspeţii m-au ameninţat că voi ajunge să mănânc cu paiul!”

În opinia antrenorului grupării din Călimăneşti lucrurile au stat cu totul altfel, acesta negând aproape toate afirmaţiile făcute de Cosmin Popescu. Potrivit declaraţiilor lui Gheorghe Andreescu, lucrul care l-a deranjat cel mai mult este faptul că jucătorii de la Malaia au stricat meciul şi au avut chef doar de scandal în loc să joace fotbal. „Când am văzut că lucrurile scapă de sub control am intrat pe teren şi am încercat să potolesc jucătorii. Cei de la Malaia nu au făcut decât să critice arbitrii pe toată durata partidei în loc să joace fotbal. Practic însă, nu prea aveau ce să protesteze având în vedere faptul că rareori au ajuns la poarta noastră. Singurul jucător al echipei antrenate de mine, care a creat ceva probleme este Dragoş Alexandru, sancţionat mai întâi cu galben, iar apoi eliminat pentru că a adresat injurii arbitrului. Chiar dacă jucătorul nostru l-a agresat pe arbitru doar verbal, nu altfel, vă asigur că vom lua măsuri pentru comportamentul său neadecvat. În legătură cu ceea ce au afirmat despre Ovidiu Munteanu, nu pot să spun decât că sunt nişte mincinoşi şi pot demonstra foarte uşor faptul că acesta nu se afla la terenul de joc. Era preşedintele unei secţii de votare şi se poate verifica foarte uşor unde era la momentul meciului”, a afirmat Gheorghe Andreescu, antrenorul grupării gazdă, iar apoi a adăugat: „Dacă tot vorbim de ameninţări vreau să vă spun că de fapt jucătorii şi delegatul echipei din Malaia sunt cei care m-au ameninţat că voi ajunge să mănânc cu paiul după acest meci!”.  (O.D.)