Handbaliştii de la CSŞ Rm. Vâlcea dispută ultimul meci din tur

La finele acestei săptămâni, echipa de juniori I a Clubului Sportiv Şcolar din Rm. Vâlcea, pregătită de profesoara Rodica Onogea, va disputa ultimul meci din cadrul turului Campionatului Naţional. Tinerii handbalişti vâlceni se vor deplasa la Tg. Jiu, acolo unde vor întâlni echipa LPS din localitate. Repartizaţi în Seria D, vâlcenii au avut o evoluţie bună în acest sezon, au obţinut o victorie pe teren, cu Romvag Caracal (29-18), fiind apoi foarte aproape să şi-o adauge în palmares şi pe a doua, însă au sfârşit furaţi de arbitri în memorabilul meci cu CSŞ Drobeta Tr. Severin. Handbaliştii de la CSŞ au dominat prima repriză, atunci când au şi condus cu 18-14. Lucrurile au stat cu totul altfel şi după pauză, cu ajutorul arbitrilor, atunci când şi-au intrat în rol inclusiv arbitrii, iar soarta partidei s-a întors, mehedinţenii impunându-se cu 35-33.

Din păcate, datorită nerespectării condiţiilor de talie, echipei vâlcene i-a fost dat joc pierdut la „masa verde” cu Romvag Caracal (0-10) şi a primit ulterior trei puncte de penalizare, care o situează în acest moment pe ultimul loc în clasamentul Seriei D. După etapa care va avea loc duminică, 30 noiembrie, vâlcenii se vor deplasa din nou la Tg. Jiu peste o săptămână. În perioada 5-7 decembrie, oraşul lui Constantin Brâncuşi va găzdui primul turneu de sală din cadrul Seriei D. (N.C.)