Ghecon s-a instalat în fruntea clasamentului

Partida desfăşurată sâmbătă, la Fârtăţeşti, între Ghecon şi Inter Rm. Vâlcea, a propulsat echipa gazdă pe primul loc în clasamentul general al Ligii a IV-a. La meciul formaţiei patronată de Dan Mazilu a fost prezent în calitate de suporter şi preşedintele Consiliului Judeţean, Ion Cîlea, care l-a şi felicitat pe candidatul PSD la Camera Deputaţilor pentru victoria obţinută de jucătorii săi. Încă din prima repriză Ghecon Lăpuşata şi-a însuşit dreptul de favorită, conducând la pauză gruparea lui „Pendy” cu scorul de 5-0. Nici în a doua repriză, lucrurile nu s-au schimbat. Astfel, jucătorii din Lăpuşata au reuşit să menţină ritmul şi să mai înscrie cinci goluri. Cu toate acestea, sportivii de la Inter s-au ambiţionat şi au izbutit să marcheze golul de onoare, prin Tismănaru.

Membrii echipei gazdă care au punctat pe durata întregii partide au fost Roşoagă cu trei goluri, Ciortan şi Nistor câte două, iar Ioniţă, Popa şi Şorega câte un gol. Aşadar, scorul final al confruntării s-a oprit la 10-1 şi această nouă victorie îi dă o reală şansă la promovare în liga a III-a echipei lui Dan Mazilu. Datorită jocului bun pe care l-a făcut, Ovidiu Ciortan poate fi considerat fără îndoială jucătorul meciului. (O.D.)