Liga II

Încă un pas spre podium pentru „municipali”

Vremea urâtă de afară i-a ţinut pe mulţi dintre iubitorii sportului cu balonul rotund acasă, pe „Municipalul” din Zăvoi venind să asiste la derbiul rundei a 11-a dintre CSM Rm. Vâlcea şi Unirea Alba Iulia aproximativ 400 de spectatori. Cei care au venit să-i vadă la lucru pe „municipalii” nu au regretat nici un moment că, în ciuda vremii de afară, au ales să vină pe stadion pentru că au avut ce vedea.
Alin Artimon a surprins şi de această dată cu alcătuirea echipei făcând două modificări în linia defensivă care s-au dovedit câştigătoare. Astfel că, exasperat de prestaţiile slabe din ultima perioadă ale lui Bogdan Vişa, l-a lăsat pe acesta în afara lotului şi l-a titularizat în premieră pentru acest sezon pe postul de fundaş dreapta pe Marius Pasăre în timp ce Dinu a fost mutat în centru defensivei alături de Kutlacik.

Ca de fiecare dată de la venirea lui Artimon vâlcenii au avut un debut de meci excelent instalându-se confortabil în jumătatea adversă cu toate că nu au pus în pericol poarta ardelenilor. Contrar cursului jocului, prima fază mai periculoasă a meciului le-a aparţinut oaspeţilor în minutul 21, dar şutul expediat de Dâlbea a trecut puţin peste transversala porţii lui Perianu. În minutul 24, „municipalii” au recuperat excelent o minge la mijlocul terenului după care aceasta a circulat pe traseul Dinu-Stromajer-Popa, ultimul dintre aceştia a centrat perfect în faţa porţii pentru Răzvan Dobre care din 6 metri a reluat cu latul fără speranţe pentru Rotaru şi făcând ca scorul să devină 1-0. Şi după marcarea golului, tot vâlcenii au fost mult mai periculoşi, iar în minutul 30 aceştia au fost foarte aproape de 2-0 când Pasăre a luat o acţiune pe cont propriu şi după ce a driblat doi adversari a centrat ideal în faţa porţii, însă Stromajer şi Câju au ajuns târziu la minge şi scorul a rămas nemodificat. Asta doar până în minutul 34 pentru că, combinaţia rapidă dintre Câju şi Dobre a făcut şah-mat apărarea ardeleană, iar marcatorul primului gol al vâlcenilor i-a pasat excelent slovenului Jaka Stromajer şi acest a înscris în stil de mare atacant, a avut sânge rece să-l dribleze mai întâi pe Rotaru şi abia după aceea a trimis mingea în plasa porţii echipei oaspete ducând scorul la 2-0. Conduşi cu două goluri pe tabela de marcaj, ardelenii au început să iasă mai mult la joc şi, la două minute de la golul lui Stromajer, Unirea a avut o mare ocazie de a reduce din diferenţă, dar şutul lui Foro a trecut puţin pe lângă poarta lui Perianu care a cam şomat în această primă parte.
Aşa cum ne-a obişnuit în ultimele meciuri disputate pe teren propriu, pentru partea secundă, Alin Artimon a ales o tactică inteligentă încercând să lase impresia adversarului că poate să domine şi să lovească pe contraatac. În ciuda acestei tactici uşor defensivă a „municipalilor”, jucătorii Unirii au reuşit extrem de greu să se apropie de careul gazdelor asta şi datorită densităţii remarcabile create de vâlceni undeva pe la 30 de metri de buturile lui Perianu care i-a incomodat pe elevii lui Şunda să-şi dezvolte jocul. Cu această tactică bine gândită de Artimon, oaspeţii nu au avut altceva de făcut decât să încerce şutul de la distanţă, dar fără prea mari sorţi de îzbândă. Pe fondul acestei uşoare dominări a ardelenilor a venit şi cea mai mare ocazie a lor din repriza a doua când, în minutul 66, Dâlbea a prins un şut excelent de la 20 de metri, Perianu a respins nu fără emoţii şi din fericire pentru vâlceni n-a fost nimeni în apropiere pentru a relua. Replica „municiaplilor” nu a întârziat să apară şi în minutul 68, Sergiu Popescu l-a deposedat pe Foro după care i-a pasat excelent lui Dobre, acesta a scăpat singur spre poarta oaspeţilor, dar a fost blocat în ultimul moment de Rotaru şi scorul a rămas nemodificat. Tot vâlcenii au fost din nou aproape de gol câteva minute mai târziu dar, după o centrare a lui Popa, Stromajer a ratat execuţia din interiorul careului lovind greşit mingea care s-a dus pe lângă poarta lui Rotaru. Ultima fază mai importantă a meciului s-a petrecut în minutul 81 atunci când Dâlbea s-a trezit cu mingea la picior în interiorul careului vâlcean, a şutat bine, dar Kutlacik s-a dovedit a fi omul potrivit la locul potrivit blocând excelent mingea expediată de mijlocaşul ardelean. După această victorie extrem de importantă şi graţie rezultatelor înregistrate în această etapă, „municipalii” lui Artimon au ajuns la doar două puncte de primele clasate FCM Tg. Mureş şi UTA.
Au evoluat formaţiile:î
CSM Vâlcea: Perianu – Pasăre (’85 – Vătavu), Dinu, Kutlacik, Goge – Popa (’72 – Melcea), Sg. Popescu (’69 – Gârlă), Facundo, Dobre – Câju, Stromajer.
Unirea Alba Iulia: Rotaru – Rus, Poverlovici (’61 – Elder), Marincean, Bucurică (’69 – Cristea) – Foro, Dâlbea, Kamara, Pepenar – Grozav, Zăgrean (’46 – Verdeş).

„Victoria celor de la Vâlcea este pe deplin meritată”

La finalul partidei, Aurel Şunda, tehnicianul Unirii Alba Iulia a recunoscut superioritate echipei din Zăvoi care tinde să devină un fel de „naş” al ardelenilor, deoarece ultimele cinci întâlniri directe s-au încheiat cu tot atâtea victorii ale oltenilor. „Meciul a avut două reprize diametral opuse. În prima parte Vâlcea a prestat un joc foarte bun şi cred că valoarea jucătorilor a făcut ca scorul la pauză să fie 2-0, în schimb partea secundă ne-a aparţinut. Referitor la echipa mea, pentru acest joc cred că greşeala îmi aparţine mie pentru că trei dintre jucătorii titulari nu s-au pregătit toată săptămâna, dar au spus că pot evolua în acest meci şi din păcate nu a fost aşa cum am crezut. Victoria celor de la Vâlcea este pe deplin meritată pentru că la 2-0 au ştiut să conserve rezultatul şi au încercat să mai finalizeze dacă îşi mai creează vreo ocazie. Aşa cum am mai spus, sunt 6-7 echipe de valori sensibil egale şi care au fluctuaţii de formă iar acest lucru fac ca acest campionat să fie mult mai interesant şi mai strâns în zona superioară a clasamentului. O victorie te poate duce pe primul loc sau o înfrângere te poate trimite pe locul 5 sau 7, dar repet, trebuie să ai o constanţă mai mare, ceea ce nu se vede încă la nici una din echipele aflate în partea superioară a clasamentului” – a spus Aurel Şunda la conferinţa de presă.
De partea cealaltă, antrenorul Alin Artimon era extrem de fericit după această victorie şi a ţinut să-şi felicite jucătorii pentru modul cum au evoluat sâmbătă împotriva unei echipe care are un cuvânt greu de spus în această ediţie de campionat. „Mă bucură rezultatul, mă bucură în mare parte şi evoluţie echipei, mai ales că prin ceea ce am arătat în acest joc am demonstrat că ceea ce s-a întâmplat săptămâna trecută la Arad a fost doar un accident. Era important să nu legăm două meciuri fără a câştiga vreun punct şi cred că acest lucru este cel mai important în acest moment. Este al doilea meci când am avut 2-0 la pauză după care în repriza secundă am ştiut să gestionăm acest rezultat lăsând impresia adversarului că suntem dominaţi. În ciuda faptului că în ultima parte a acestui meci am făcut pasul exagerat de mult înapoi, iar acest lucru nu trebuie să se mai întâmple, una peste alta cred că victoria noastră este pe deplin meritată” – a concluzionat tehnicianul Alin Artimon.