Liga II

CSM-ul are faţă de Liga I!

Marţi, pe stadionul „Municipal” din Zăvoi, s-a disputat partida CSM Rm. Vâlcea – CS Otopeni, meci contând pentru şaisprezecimile Cupei României Timişoreana. După ce în ultima etapă de campionat Alin Artimon a fost eliminat, tânărul tehnician bănăţean şi-a condus echipa de la tribuna oficială prin intermediul telefonului mobil, antrenorul bănăţean sunându-l încontinuu pe secundul Roberto Ivan care avea sarcina de a transmite indicaţiile primite de la principal, jucătorilor din teren. Peste 5000 de spectatori au venit să-i încurajeze pe „municipali” în încercarea lor de a accede în optimi, performanţă de care au fost destul de aproape.

Otopeniul a venit la Vâlcea cu majoritatea titularilor pe care îi foloseşte în meciurile de Liga I, în timp ce Artimon a ales să introducă în teren, cu excepţia a trei dintre aceştia, jucători care nu prea au fost folosiţi în meciurile din campionat, dar diferenţa de valoare nu s-a văzut în nici un fel. Mai mult decât atât, cei care au fost mai periculoşi au fost gazdele, „municipalii” irosind în prima repriză bune oportunităţi de a marca. Prima fază care l-a avut în prim-plan pe centralul Mihai Prodan s-a petrecut în minutul 11 când acesta a dictat destul de uşor o lovitură de la marginea careului vâlcean cu toate că presupusul contact dintre atacantul de la Otopeni şi fundaşul CSM-ului se petrecuse în interiorul careului. Din fericire, Scarlatache a executat în zid şi scorul a rămas nemodificat. În minutul 15. Valerian Gârlă a şutat puternic de la aproximativ 25 de metri, însă portarul Pirgov a reuşit să reţină în doi timpi. Şase minute mai târziu, după un atac prelungit al „municipalilor”, mingea a ajuns în interiorul careului la Melcea, dar micuţul mijlocaş vâlcean a şutat mult peste poartă dintr-o poziţie favorabilă. În minutul 31, acelaşi Melcea, de data asta în rol de servant, a centrat perfect pentru Grecu, însă mijlocaşul venit de la Pandurii, din doar patru metri, a şutat direct în portarul Pirgov. Tot Grecu a irosit încă o mare ocazie cinci minute mai târziu când, în loc să şuteze dintr-o poziţie mai mult decât favorabilă a ales să mai facă un dribling şi în cele din urmă a fost deposedat. De remarcat este faptul că cei de la CS Otopeni au şutat pentru prima dată înspre poarta lui Rusandu abia în minutul 41 când Predescu a trimis telefonat de la 25 de metri fără a pune în pericol buturile vâlcene, iar acest lucru spune totul despre aspectul jocului.
După pauză, jocul a mai scăzut în spectaculozitate, ambele echipe alegând tactica de a se anihila reciproc undeva pe la 30 de metri pe propriile porţi. Însă, treptat, Otopeniul pune stăpânire pe joc şi implicit din ce în ce mai multă presiune pe stoperii vâlceni. Primul semnal de alarmă a fost tras de Popovic care a şutat puternic, dar Rusandu a fost la post şi a reuşit să respingă spectaculos. Tot oaspeţii au fost foarte aproape de gol două minute mai târziu când, după un şut ratat al lui Vali Negru, mingea a ajuns în faţa porţii vâlcene la Dumitrescu care a şutat slab şi portarul „municipalilor” a reuşit să reţină. În minutul 87, CS Otopeni trebuia să beneficieze, pe bună dreptate, de un penalti după un contact al lui Pasăre cu Cristi Constantin în suprafaţa de pedeapsă, însă centralul Prodan a făcut semn că jocul poate continua. La această fază, chiar şi antrenorul Alin Artimon aflat foarte aproape de masa presei a spus că a fost fault clar. Din păcate pentru vâlceni, când toată lumea se gândea că meciul va intra în prelungiri, iar arbitrul se pregătea să fluiere finalul celor 90 de minute, Vişa a fost depăşit destul de uşor, mingea a ajuns la nou-intratul Liviu Ganea care l-a executat cu sânge rece pe Rusandu trimiţând mingea la colţul lung chiar în ultimul minut al prelungirilor, stabilind scorul final, CSM Rm. Vâlcea – CS Otopeni 0-1.
Au evoluat formaţiile:
CSM Rm. Vâlcea: Rusandu – Pasăre, Vişa, Vătavu, Kutlacik – Melcea (’76 – Băltăţeanu), Gârlă (’46 – Nimes), Popescu, Grecu – Boroiban (’62 – Fl.Pârvu), Luca.
CS Otopeni: Pirgov – Dumitrescu, Scarlatache, Diogo, Muşat – Mendssel (’58 – Popovic), Balauru, Negru, Lazic (’46 – Constantin) – Predescu, Chihaia (’73 – L. Ganea).