Gaz Metan Craiova, o „nucă” prea tare pentru „chimişti”

• formaţia din Bănie şi-a păstrat invincibilitatea şi după meciul cu Oltchim-ul

Jucătorii antrenaţi de Costel Gaiţă au avut o misiune grea la începutul acestei săptămâni. Trebuiau să câştige în faţa unei grupări care nu cunoscuse înfrângerea în acest campionat. Au sperat că norocul le va surâde, mai ales că restanţa cu Gaz Metan Craiova o disputau pe teren propriu. Se spune, însă, că norocul ţine cu cei puternici, iar în acest meci formaţia mai puternică s-a dovedit a fi fost Gaz Metan Craiova. Oaspeţilor le-au trebuit 27 de minute pentru a înclina soarta partidei în favoarea lor. A fost de-ajuns o greşeală de marcaj în defensiva vâlceană pentru ca gruparea din Bănie să poată specula.

Niţă a fost lăsat să centreze perfect pentru Chivu care şi-a adus echipa în avantaj printr-un şut de la marginea careului. Şi de parcă o greşeală nu era suficientă, „chimiştii” au comis-o din nou. Juniorul Dănuleţ a uitat să iasă la off-side împreună cu ceilalţi coechipieri din defensivă şi Niţă a scăpat singur cu Vlădoi, majorând avantajul „găzarilor” la 2-0. A fost şi scorul pauzei, chiar dacă până la sfârşitul primei reprize au reuşit şi vâlcenii să înscrie. Bărbuţ a trimis balonul în plasă, însă golul i-a fost anulat pentru un presupus off-side. Decizia i-a nemulţumit pe cei de la Oltchim. Protestele legate de maniera de arbitraj a brigăzii delegată pentru acest meci au continuat şi în partea secundă. Asta spre final, când vâlcenii au dat semne de revenire. Debutul reprizei secunde a aparţinut tot oaspeţilor, care-au ratat o şansă uriaşă de 3-0. Abia în ultimul sfert de oră s-au trezit şi vâlcenii. Au reuşit să-l învingă pe Râmniceanu, fostul portar de la CSM, în urma unei lovituri libere indirecte din interiorul careului, acordată pentru un joc periculos, deşi „chimiştii” au cerut penalti, întrucât a existat contact între jucătorul nostru şi cel craiovean. Mingea a lovit zidul mai întâi, ajungând apoi la Smedescu, cel care-a redus din handicap: 1-2. Astfel, nimic nu mai părea imposibil. Elevii lui Gaiţă a forţat pe final, Bărbuţ, Pană sau Olaru trecând pe lângă golul de 2-2. S-a terminat 2-1 pentru Gaz Metan Craiova, care rămâne astfel neînvinsă în acest campionat.
Au arbitrat: Daniel Ivan – la centru, ajutat de asistenţii Lucian Prună şi Florin Ştefan. Rezervă: Ionuţ Coza. Observator: Lucian Măiereanu.
Pentru FC Oltchim au evoluat: Vlădoi – Dănuleţ, Stoica, Bărbuţ, Creangă, Vasile, Marinescu (Pană), Olaru, Tiron (Nicorici), Preda, Smedescu.

Mihai Diculoiu, nemulţumit de arbitraj

La partida de marţi, 7 octombrie, pe care FC Oltchim a disputat-o în compania celor de la Gaz Metan Craiova, a fost prezent şi preşedintele grupării vâlcene, Mihai Diculoiu, care s-a arătat la final nemulţumit atât de ceea ce a arătat echipa în această partidă, cât şi de arbitraj. „Am văzut astăzi o echipă a Oltchim-ului care n-a reuşit să-şi arate valoarea şi care, pe lângă asta, a trebuit să lupte şi împotriva arbitrilor. Am avut două lovituri de pedeapsă neacordate şi un gol anulat. Dar uneori trebuie să luptăm şi aşa. Astăzi n-am reuşit. Poate e un semnal de alarmă pentru echipă. Sper să se pregătească mai bine pentru meciurile viitoare, să ne redresăm, să ieşim din această pasă proastă, pentru a continua să sperăm că la final ne vom putea clasa între primele trei formaţii ale seriei”, a spus, la finalul partidei, preşedintele Consiliului de administraţie al FC Oltchim, inginerul Mihai Diculoiu.

Să redresăm „corabia” cu Progresul!

După două meciuri disputate de „chimişti” pe teren propriu, cu Minerul Mătăsari şi Gaz Metan Podari, partide în urma cărora Oltchim-ul s-a ales doar cu trei puncte, urmează acum o deplasare pentru vâlceni. Vineri, 10 octombrie, Olaru şi compania vor încerca să-i surclaseze pe cei de la Progresul Corabia, echipă aflată înaintea acestei runde pe locul 9 în clasament, cu 3 puncte mai mult decât Oltchim-ul, care ocupă în acest moment doar locul 11 în clasament, mult sub aşteptările conducerii clubului, care nu şi-a pierdut, totuşi, speranţa, că până la final „chimiştii” vor reuşi să recupereze şi vor ajunge din nou printre evidenţiatele seriei a IV-a. Însă, dacă nu reuşesc să se întoarcă cu puncte de la Corabia, le va fi greu să se mai gândească la podium, ba mai mult, ar începe chiar calculele pentru a evita ultimele locuri din serie.