„Ortacii” din Berbeşti au capotat la Şirineasa

Primul semn că elevii lui Ilinca nu sunt de cursă lungă a fost dat la meciul cu AS Mihăeşti, pierdut de Minerul Berbeşti. Tocmai când credeam că au depăşit problemele din trecut, s-au maturizat, lunga perioadă petrecută împreună fiind de bun augur pentru omogenizarea echipei, „ortacii” lui Ilinca au dat din nou semne de slăbiciune. După episodul Mihăeşti, a urmat acum un alt meci în care şi-au arătat limitele. Se spune că la Şirineasa nu se câştigă, rezultatele bune ale unor grupări obţinute pe acel teren fiind doar o întâmplare. Însă această e doar legendă. O formaţie care se vrea între primele locuri n-ar fi trebuit să se încurce la Şirineasa.

Însă Minerul a făcut-o şi pentru că a dat peste o echipă gazdă dornică să-şi confirme valoarea demonstrată pe parcursul primelor şase etape din acest sezon. Pe teren propriu în acest sezon nu pierduse niciodată şi nu-şi dorea să-şi strice imaginea cu Minerul Berbeşti. Gruparea antrenată de Costel Gaiţă a luptat pentru victorie, şi-a creat ocazii, însă n-a reuşit să le şi valorifice decât în repriza secundă. După 0-0 la pauză, a intrat mai motivată în teren şi în minutul 60 a venit şi golul. Andrei Fistogeanu şi-a adus echipa în avantaj. Au avut situaţii importante de a marca şi oaspeţii, chiar şi o bară, însă nici AS Şirineasa nu s-a lăsat mai prejos la acest capitol. Marga a ţintit şi el bara, prefaţând oarecum golul al doilea, care-a venit spre finalul partidei, prin minutul 85, Rădoi fiind cel care şi-a trecut ultimul numele pe lista marcatorilor. Aşadar, s-a terminat 2-0 pentru AS Şirineasa, care, o dată cu acest succes, se apropie cu paşi repezi de podiumul clasamentului Ligii a IV-a. (Laurenţiu SIMA)