Debut cu stângul pentru „municipali”

CSM Rm. Vâlcea – Arieşul Turda 1-1 (0-0)

Din păcate, forma bună arătată în perioada de pregătire de băieţii lui Nikola Ilievski nu s-a mai repetat în chiar primul meci oficial debutat în noul sezon. Având în vedere achiziţiile făcute de municipali în această vară şi numele adversarului din prima etapă, toată lumea credea că meciul cu Arieşul Turda va fi o simplă formalitate pentru CSM Rm. Vâlcea. Însă, cei aproximativ 1000 de spectatori prezenţi pe stadionul Municipal din Zăvoi au tremurat în minutul 7 când fostul jucător al CSM-ului, Dănuţ Bilia, a şutat puternic de la aproximativ 25 de metri şi Perianu a greşit respingând slab, din fericire nimeni n-a fost prin preajmă pentru a relua în poartă.

Prima fază mai periculoasă a gazdelor s-a petrecut abia în minutul 16 când Marius Luca a reluat destul de slab din foarfece, însă Pascal are reţinut fără prea mari emoţii. Trei minute mai târziu Ciprian Dinu a centrat perfect pentru Răzvan Dobre, însă acesta singur-singurel din 6 metri a reluat pe lângă poarta celor de la Arieşul Turda. În continuare oaspeţii au fost mai prezenţi în joc decât elevii macedoneanului Nikola Ilievski reuşind să dea o replică neaşteptată. În minutul 31, echipa antrenată de Alexandru Pelici a fost din nou foarte aproape de marca, dar şutul lui Dianu a trecut puţin pe lângă vinclul porţii lui Perianu. Până la pauză, CSM Rm. Vâlcea a continuat să practice un joc fără consistenţă, foarte rare fiind ocaziile când s-au apropiat de poarta lui Pascal. În minutul 36, oaspeţii au fost foarte aproape de un autogol după o centrare a lui Kutlacek, dar mingea respinsă greşit de Paşca a trecut puţin pe lângă poarta lui Pascal.
Începutul părţii secunde a adus o doză de optimism în tribunele stadionului din Zăvoi, municipalii având un debut fulminant. Trecuseră doar trei minute când vâlcenii au fost la un pas de a marca, Kutlacek a centrat, Dobre a reluat bine cu capul, dar din păcate pentru vâlceni mingea a „bărbierit” vinclul porţii lui Pascal şi a ieşit în aut de poartă. Două minute mai târziu, municipalii chiar au reuşit să marcheze, însă golul lui Dobre a fost anulat corect pentru o poziţie de ofsaid în care s-a aflat mijlocaşul vâlcean. În minutul 65, băieţii lui Pelici au reuşit să deschidă scorul după o acţiune fulger de contraatac. Căpitanul oaspeţilor, Daniel Lupaşcu a făcut o cursă bună pe partea dreaptă după care acentrat perfect pentru nou-intratul Nădăban care l-a pierdut pe drum pe Dinu şi venit lansat din spate a şutat fără speranţă pentru Perianu, scorul devenind 0-1. Din fericire, oaspeţii s-au bucurat pentru gol doar şapte minute pentru că echipa antrenată de Nikola Ilievski şi Dumitru Teleşpan a reuşit să restabilească egalitatea. După o acţiune prelungită de atac, Boroiban i-a pasat la marginea careului lui Câju şi acesta a şutat pe jos, mingea ducându-se direct în plasa porţii lui Pascal. Însă, oaspeţii au simţit că echipa vâlceană are o zi mai proastă şi au continuat să fie extrem de periculoşi. În minutul 75, turdenii au fost la un pas de a trece din nou în avantaj, dar mingea trimisă cu capul de Lupaşcu a lovit pământul după care s-a dus peste poarta lui Perianu. Odată cu trecerea timpului vâlcenii au reuşit din ce în ce mai greu să se apropie de poarta adversă, mai mult decât atât, stoperul Bogdan Vişa a fost foarte aproape de a da o pasă de gol unui adversar, din fericire pentru el Perianu a reuşit să intervină la timp şi scorul a rămas nemodificat, de altfel scorul final a fost cel stabilit încă din minutul 72. În concluzie, CSM Rm. Vâlcea a demonstrat că are destule probleme în ceea ce priveşte omogenitatea, iar antrenorul Ilievski mai are mult de muncă pentru a face o echipă competitivă.
Au evoluat formaţiile:
CSM Vâlcea:   Perianu – Dinu, Vişa, Vătafu, Kutlacek – Popa (’46 – Melcea), Câju, Labun, Roşca (’82 – Goge), Dobre, M. Luca (’46 – Boroiban).
Arieşul Turda: Pascal – Paşca, Miclea, Panaitescu, Bilia – Iurişniţi, G. Luca (’54 – Gheorma), Dianu, (’80 – Timar), Turcu – Lupaşcu, Hârdău (’63 – Nădăban).