Alte sporturi

Simvil a cucerit „Cupa Fair-Play”

Pe 15 şi 16 iulie au avut loc semifinalele şi respectiv finala Cupei „Fairplay”, competiţii fotbalistice organizate de preşedintele Asociaţiei Judeţene „Sportul pentru Toţi”, Constatin Vlaşcu, pe terenul sintetic al Bazei de Agrement din cartierul Ostroveni. Astfel, marţi, 15 iulie, au avut loc semifinalele, în care Simvil i-a eliminat cu 7-4 pe fotbaliştii de la CET Govora Termoficare şi a păşit în finală. În cel de-al doilea meci al zilei, băieţii antrenaţi de Iulică Dincă, de la Conexin Runcu, au fost înfrânţi in extremis de cei de la Hard Wood şi s-au mulţumit doar cu poziţia a treia pe care au obţinut-o în urma partidei disputate în finala mică cu CET Govora şi câştigată cu 4-1. În finala mare, Simvil s-a impus cu 5-3 contra celor de la Hard Wood şi a câştigat astfel Cupa Fairplay.

„Echipele participante s-au simţit foarte bine şi au spus că vor mai participa cu siguranţă şi la ediţiile viitoare. Scopul meu a fost atins. De fiecare dată încerc să conving cât mai multe persoane de necesitatea majoră pe care o implică fenomenul sportiv activ. Faptul că echipele doresc să mai participle şi la alte competiţii de acet gen înseamnă că organizarea este cît de cît decentă şi le satisface cerinţele. Nu există premii financiare consistente, pentru că nu aceasta e ideea. Le oferim medalii, plachete şi echipamente sportive, pentru a le arăta celorlaţi că au câştigat o competiţie. Când vom mai organiza o competiţie de acest gen vrem să fim siguri că doresc să mai participe”, ne-a declarat preşedintele AJSPT Vâlcea, Constantin Vlaşcu. (L.C.)