DiverseHandbal

72 de goluri în Sala Traian! Vâlcea mai poate întoarce soarta calificării în Final Four-ul EHF European League doar printr-o minune

După mult timp, duminică, 27 martie, s-a jucat din nou un meci european în polivalenta vâlceană fără restricții: SCM – Herning Ikast, contând pentru sferturile EHF European League. Sala nu a fost plină până la refuz, dar un număr mare de vâlceni au ales să meargă la spectacol. Cei prezenți au văzut 72 de goluri, din păcate mai multe marcate în poarta gazdelor. Formația daneză s-a impus la Vâlcea cu scorul de 39-33 și a făcut un pas mare către calificarea în Final Four-ul competiției.

Herning s-a instalat la timonă din debutul confruntării. Elevele lui Bent Dahl au fost tot timpul într-o cursă de urmărire a adversarei. Au fost căderi, dar și reveniri, care au păstrat speranțele într-un rezultat bun. Cea mai mare diferență a fost de șase goluri. Oaspetele au avut 12-6, 16-10, însă până la finalul primelor 30 de minute au rămas cu trei goluri avans: scor 20-17 pentru Ikast. Tânăra Corina Lupei a jucat din nou cu încredere. Cinci dintre reușitele din primul mitan ale Vâlcii i-au aparținut.

În partea secundă, gazdele s-au apropiat la două goluri și chiar o lungime de adversare: scor 26-27, în minutul 48. Levcenko a marcat și imposibilul a devenit posibil. Imediat, a ratat Hougaard, iar pe un atac prelungit, Klicovac a trimis mingea în plasă și s-a restabilit echilibrul: 28-28. Danezele nu au simțit presiune. Au continuat să facă primul pas. În ultimele 10 minute s-a desprins iar. Diferența finală a fost de șase goluri în favoarea echipei vizitatoare (scor 33-39), care e cu un pas și jumătate în careul de ași. Doar printr-o minune mai poarte fi schimbată soarta calificării. Returul, din Danemarca, va avea loc sâmbătă, 2 aprilie.

În meciul cu Herning Ikast au marcat pentru SCM Rm. Vâlcea: Glibko (9 goluri), Dache (6), Lupei (6), Liscevic (3), Klicovac (3), Levchenko (2), Nikolic (2), Elghaoui (2).

Pentru formația daneză au punctat: Friis (11), Bakkerud (9), Lindqvist (6), Petersen (4), Johansen (4), Brandt (2), Hougaard (1), Iversen (1), Scaglione (1).