Liga VFotbal

Derby-ul Ligii a V-a, întrerupt în minutul 79. A fost apelat numărul de urgență 112

Duminică, 27 martie, la Ionești s-a disputat derby-ul Ligii a V-a, între Oltul, din localitate și AS Mihăești. S-au întâlnit ocupantele locurilor 3 și 4 din eșalonul secund județean. Era așteptat un meci disputat, echilibrat, dar în care să primeze spectacolul fotbalistic. Au fost, în schimb, foarte mulți nervi. Jocul a degenerat la un moment dat, spre finalul primei reprize, după acordarea unei lovituri de pedeapsă echipei gazdă, transformată de Tomescu. Oaspeții au contestat vehement decizia, iar gazdele că jucătorii și oficialii de la Mihăești nu sunt sancționați pentru reacțiile lor. Pauza nu a calmat spiritele. În partea secundă tensiunea s-a accentuat. Deciziile arbitrului au fost tot mai greu acceptate de jucători. În minutul 72, oaspeții au egalat. Pătrașcu a marcat pentru 1-1. La puțin timp, arbitrul a arătat cartonașul roșu. Mai întâi un galben, iar apoi pe al doilea jucătorului George Tudor, de la Ionești, care a avut o reacție necontrolată și i-a smuls centralului cartonașele. Jocul s-a reluat, dar imediat s-a întrerupt din nou, după un fault la portarul Giumelea. S-a creat un nou clinci și arbitrul nu a mai putut continua jocul, fiind înconjurat, înjurat, amenințat, bruscat. A fluierat sfârșitul partidei în minutul 79, iar apoi a apelat numărul de urgență 112, simțindu-se amenințat de furia jucătorilor și unor spectatori. Evenimentul sportiv s-a încheiat, așadar, cu declarații la Poliție, deznodământul urmând a fi decis de comisiile de specialitate.