„Municipalii” n-au rezistat decât o repriză în Cetatea Chindiei

chindia valceaCHINDIA TÂRGOVIŞTE – CSM RM. VÂLCEA 2-1

* după ce au condus cu 1-0 la pauză, elevii lui Alin Artimon au încasat două goluri după revenirea de la vestiare şi au plecat cu mâna goală de la Târgovişte

Alin Artimon a (re)debutat cu stângul pe banca tehnică a CSM-ului. Vineri, 13 aprilie, formaţia vâlceană a fost înfrântă în deplasare, de Chindia Târgovişte, cu scorul de 2-1, însă evoluţia jucătorilor din Zăvoi a fost entuziasmantă. Practic, doar ghinionul i-a privat pe „municipali” de un rezultat pozitiv.

Nelu Nicolae a deschis scorul în minutul 11

CSM Rm. Vâlcea a deschis scorul în minutul 11, atunci când Nelu Nicolae a realizat o combinaţie de efect cu Ad. Stoica şi l-a învins pe ex-vâlceanul Dorin Perianu cu un şut imparabil, la vinclu: 0-1. Replica elevilor lui Flavius Stoican nu a întârziat să apară, dar Şerban şi Dobre au trimis de puţin mingea pe lâgă poarta lui Tufişi. În replică, vâlcenii au fost foarte aproape să se desprindă la 2-0 în minutul 39, atunci când Perianu a respins aiurea mingea în faţă, după un şut puternic al lui Nelu Nicolae, însă vârful Ad. Stoica n-a reuşit să găsească spaţiul porţii.

Robert Tufişi, „co-autor” la golul egalizator

Vâlcenii n-au depus armele nici după pauză. În minutul 48, Vătăjelu a făcut o cursă senzaţională de 50 de metri, din propria jumătate de teren, dar după ce a ajuns faţă în faţă cu Perianu a şutat pe lângă poartă. Peste zece minute, Ad. Stoica a scăpat singur spre buturile sâmboviţenilor, dar a fost ajuns din urmă de Buşu şi Rădoi, care l-au blocat.
Egalarea a survenit în minutul 65, atunci când Tufişi a respins greşit o minge în faţă, iar Băluţă n-a mai avut de îndeplinit decât o simplă formalitate şi a împins mingea în plasă, din 8 metri: 1-1. În minutul 81, Verdeş a înscris cu capul din 7 metri, după un corner care a prins pe picior greşit defensiva vâlceană: 2-1.
Astfel s-a scris istoria acestui meci pe care vâlcenii l-ar fi putut câştiga dacă ar fi fost mai precişi la finalizare. Cum însă în fotbal, aproape întotdeauna, ocaziile de gol se răzbună, cei care au avut câştig de cauză la final au fost dâmboviţenii.
Antrenorii Alin Artimon şi Cristi Lazăr au trimis pe teren următorii jucători: Tufişi – Eremia, Plecanciuc, I. Popescu, Vătăjelu, Daouda, Văduva (Al. Ionescu ’83), N. Nicolae (Vizitiu ’67), Gogoşoiu, Stoica (N’Kongue ’62).