„Municipalii” au murit frumos…

* chiar dacă aşteptam cu toţii să câştigăm în compania unei echipe aşa-zis slabe, jocul CSM-ului nu a dezamăgit decât pe alocuri

„Dacă nu vom bate FC Maramureş, atunci victoria cu UTA e egală cu zero”, spunea înaintea rundei precedente managerul clubului din Zăvoi, Laurenţiu Tudor. „Municipalii” n-au reuşit să-i învingă pe băimăreni, iar suporterii vâlceni au scandat, din nou, „DEMISIA!” Chiar şi aşa, vâlceni mai indulgenţi (cei care au văzut foaia de joc, adică „primul 11” al CSM-ului) s-au convins că nu e mare tragedie această înfrângere, mai ales că cei doi antrenori au folosit, din nou, jucători autohtoni, care nu mai mult de 20 de ani.

Cum ne-au prins, cum ne-au rupt

Câteva sute de spectatori au venit sâmbătă, la poalele Dealului Capela, pentru a-şi susţine favoriţii, mai ales că aceştia înregistraseră, cu doar o săptămână în urmă, o victorie frumoasă, pe tărâmul „Bătrânei Doamne”, UTA Arad. În mod neaşteptat, partida le-a furnizat vâlcenilor un nou gust amar, mai ales că, în primul sfert de oră, oaspeţii ne conduceau deja cu neverosimilul scor de 2-0 şi păreau determinaţi să majoreze avantajul. Nici nu s-au aşezat bine pe scaune, că spectatorii aveau să asiste la primul gol al partidei. Petrică Dragoş şutează puternic de la 20 de metri, pe colţul lung şi deschide scorul. Tânărul portar Radu Chiriţă priveşte neputincios cum mingea intră în plasă, câmpul vizual fiindu-i blocat de coechipieri, care se îngrămădiseră, ca la handbal, „pe semicerc” (pe linia de 16 metri). Şapte minute mai târziu, Octavian Vasile marchează din ofsaid, însă primeşte galben, deoarece a băgat mingea în plasă după atenţionarea arbitrului. În primul sfert de oră, Pârvu este faultat în careu şi solicită penalty, dar arbitrul de centru Florin Dan nu se lasă convins. Imediat după, Vasile Pop duce scorul la 2-0, speculând ineficienţa compartimentului defensiv advers. O altă fază notabilă l-a avut drept protagonist pe Gogoşoiu, care a solicitat lovitură de la punctul cu var, însă centralul a dictat lovitură din afara careului. Cu zece minute înainte de încheierea primei reprize, acelaşi Gogoşoiu înscrie pentru 2-1, după o fază personală, în care a măturat defensiva adversă. Până la final, scorul avea să rămâne neschimbat, în pofida presiunii repetate pe care vâlcenii au pus-o la poarta adversă.

Să fim, totuşi, raţionali!

Pentru vâlceni, ar trebui să însemne enorm faptul că Laurenţiu Tudor şi Sorin Bucuroaia aruncă în luptă tineri autohtoni, care, nu peste mult timp, s-ar putea regăsi în prima divizie naţională. Antrenorul cu portarii, Robert Tufişi, care a privit meciul de pe bancă, în avantajul concitadinului său, Radu Chiriţă, a fost devastat de rezultat, având ochii în lacrimi că a dezamăgit din nou publicul. Veteranul echipei vâlcene a meditat minute în şir asupra greşelilor care au fost comise.

Ce trebuie reţinut din acest meci?

La scorul de 2-0, CSM-ul n-a dat semne de retragere, iar asta trebuie să ne bucure, mai ales că în componenţa lotului s-au regăsit tineri de care se leagă speranţele noastre într-un viitor sportiv luminos. În mod normal, chiar şi echipele mari ar fi abandonat un pic lupta sau nu ar mai fi avut acelaşi elan ca în debutul partidei. La „municipalii”, nu s-a pus în nicio clipă problema căderii psihice, iar asta înseamnă că au parte de antrenori care ştiu să le imprime acestora dorinţa de a fi campioni. Că am pierdut, e supărător, dar nu ne-am făcut în nicio clipă de râs, iar asta ar trebui să îndulcească un pic amărăciunea eşecului şi să le acordăm, în continuare credit juniorilor.

CSM: Chiriţă – Tomozei, Dandea, Kalai, Vătăjelu- I.Popescu, F.Pârvu – Vasile, G. Ene, A. Ionescu – Gogoşoiu
Rezerve: Tufişi, Eremia, Plecanciuc, Roşca, Mitu, Pribac, Vlăduţi
Antrenor: Laurenţiu Tudor
FCMU: Bota – Oltean, Hodor, Toma, Duruş- Achim, Fritea, Poiană, Nicoară – Dragoş, V. Pop.
Rezerve: Lovasz, Faye, Istrofor, Urs, Gherman, Roman, Filip
Antrenor: Romulus Buia