„Municipalii” au ajuns în coada clasamentului

Gaz Metan Tr. Severin a plecat cu toate cele trei puncte din Zăvoi, aşa cum şi-a dorit şi antrenorul principal Cosmin Bodea înaintea meciului. Eşecul a aruncat formaţia din Zăvoi în zona inferioară a clasamentului, vâlcenii trebuind să se întrebuinţeze cât se poate de serios în acest sezon pentru a evita retrogradarea în al treilea eşalon. Cât despre promovarea în Liga I, bineînţeles că nimeni nu mai spune nimic!

Doar un gol le-a fost suficient severinenilor pentru a învinge

Prima ocazie de gol a meciului de sâmbăta trecută a aparţinut vâlcenilor şi s-a consumat în minutul 5, atunci când Pribac i-a centrat perfect lui Mitu, însă căpitanul a reluat mingea cu capul, puţin pe lângă poarta lui Şteţca. Elevii lui Cosmin Bodea au dat lovitura în minutul 15, atunci când Biţiş l-a lansat în adâncime pe Şaim, acesta a pătruns în suprafaţa de pedeapsă şi l-a învins pe Iorga cu un şut pe jos, din colţul careului de 16 metri: 0-1. Deşi au încercat să pună stăpânire pe joc, vâlcenii s-au precipitat prea mult în ofensivă, aşa că adversarii au putut să blocheze toate atacurile. În minutul 30, Pârvu a încercat vigilenţa lui Şteţca cu un şut violent de la 18 metri, pe care portarul oaspeţilor l-a respins cu greutate. Severinenii au fost foarte aproape de 2-0 în minutul 36, atunci când ex-vâlceanul Boroiban, aflat singur la 7 metri de buturile CSM-ului, a lovit mingea cu capul, dar aceasta s-a dus direct în braţele portarului Iorga.

Trupa din Zăvoi suferă serios în ofensivă

Repriza secundă s-a jucat în aceeaşi notă, cu formaţia severineană încercând să calmeze iureşul vâlcenilor, care n-au găsit nici de această dată drumul spre buturile adverse. Până la urmă, niciuna dintre faze periculoase de la poarta lui Şteţca n-a fost concretizată de „municipali”. În minutul 74, după o frumoasă combinaţie cu un coechipier, tânărul Octavian Vasile s-a aflat într-o poziţie favorabilă în suprafaţa de pedeapsă, dar s-a împiedicat în minge, iar şutul său a fost respins de fundaşii adverşi, pentru ca, în minutul 86, Vlăduţi să şuteze peste transversală, din colţul careului de 6 metri. Ultima fază de gol a meciului s-a consumat în minutul 88, atunci când Gigel Ene a executat cu măiestrie o lovitură liberă de la 19 metri, mingea a fost respinsă de Şteţca în transversală şi a sărit din bară în centrul careului, de unde Plecanciuc a reluat-o cu capul pe lângă poartă.
Au evoluat pentru CSM Rm. Vâlcea: Marius Iorga – Dorian Eremia (Robert Dalu ’49), Iosif Kalai (Gigel Ene ’79), Florin Plecanciuc, Bogdan Vătăjelu, Octavian Vasile, Marius Mitu, George Roşca (Adrian Dandea ’67), Florin Pîrvu, Alexandru Vlăduţi, Adrian Pribac.