„Chimiştii”, mai slabi decât o echipă de Liga a II-a, dar mai buni decât alta de Liga a IV-a

* săptămâna trecută, elevii lui Ion Lazăr au jucat două partide amicale, mai întâi fiind învinşi de Concordia Chiajna (1-2), pentru ca apoi să câştige în faţa celor de la Top Arena Topoloveni (7-1)

După două săptămâni de pauză, perioadă în care nu au mai susţinut nicio partidă amicală (în principal din pricina condiţiilor nefavorabile, care au făcut imposibilă găsirea unei suprafeţe de joc convenabile pentru joc), fotbaliştii de la FC Oltchim au jucat zilele trecute nu unul, ci chiar două meciuri.

Una rece, alta caldă pentru trupa lui „Mara”

Mai întâi, marţi, 8 februarie, elevii lui Ion Lazăr au înfruntat, pe terenul sintetic din Zăvoi, echipa secundă a clubului de Liga a II-a, Concordia Chiajna, care s-a aflat în cantonament la Băile Govora. Deşi au practicat un fotbal de calitate, „chimiştii” au trebuit să se recunoască învinşi, cu scorul de 1-2 (0-1). Din păcate, ocaziile ratate i-au privat pe vâlceni să obţină o frumoasă victorie în faţa unei trupe în care nu a evoluat nicio vedetă.
Ulterior, sâmbătă, 12 februarie, formaţia vâlceană a înfruntat, pe terenul „Ghencea” din incinta bazei sportive „Oltchim”, echipa Top Arena Topoloveni, care activează în Liga a IV-a din judeţul Argeş. De această dată, victoria a revenit jucătorilor pregătiţi de Ion Lazăr, care s-au impus categoric, cu scorul de 7-1 (5-0). Aşa cum se observă şi din rezultatul final, diferenţa dintre Liga a III-a şi Liga a IV-a a fost cât se poate de evidentă.

Concordia s-a impus pe sinteticul din Zăvoi

Dacă în duelul cu rezervele CSM-ului din urmă cu două săptămâni, FC Oltchim a reuşit să se impună cu scorul de 4-1, nu la fel au stat lucrurile şi în partida amicală cu Concordia Chiajna, echipă care evoluează de asemenea în Liga a II-a. Fiind o partidă de pregătire, antrenorii celor două formaţii au convenit ca meciul să se desfăşoare pe durata a două reprize de câte 50 de minute fiecare, dorinţa fiind aceea ca toţi jucătorii aflaţi în loturile celor două grupări să poată intra pe teren.
Deşi nu a aliniat titularii obişnuiţi din tur, trupa ilfoveană a câştigat meciul la limită, cu scorul de 2-1 (1-0). Ambele goluri ale echipei oaspete au fost marcate la începutul celor două reprize, în timp ce FC Oltchim a punctat la jumătatea celui de-al doilea mitan, prin Marinescu, care a fructificat o centrare perfectă a lui Fistogeanu.

Vâlcenii au „câştigat” doar la capitolul… ratări!

Chiar dacă nu au marcat decât o dată, vâlcenii au avut şi alte ocazii de gol, însă nu au reuşit să mai fructifice niciuna dintre acestea. De menţionat este şi faptul că oaspeţii au irosit o lovitură de la 11 metri, cu 5 minute înainte de finalul partidei, jucătorul de la Concordia Chiajna desemnat să execute penaltiul acordat de arbitrul Adrian Comănescu şutând puternic peste transversală.
În acest meci, pentru FC Oltchim Rm. Vâlcea au evoluat: Vlădoi – Moldoveanu, Cocărăscu, Onofrei, Nania, Săraru, Marinescu, Preda, Ceapă, Răcăreanu, Tomescu. Imediat după pauză, au mai intrat pe teren Radu Popescu (în locul lui Vlădoi), Despoiu (în locul lui Nania), Fuiorea (în locul lui Onofrei), Păun (în locul lui Săraru), Fistogeanu (în locul lui Răcăreanu) şi Bârlogeanu (în locul lui Tomescu). Ulterior, pe parcursul reprizei secunde, antrenorul Ion Lazăr i-a mai aruncat în luptă pe Borţa (în locul lui Moldoveanu), Smeadă (în locul lui Ceapă) şi Piron (în locul lui Cocărăscu).

Şapte goluri cu Top Arena Topoloveni

Top Arena Topoloveni s-a dovedit a fi doar un sparring-partner pentru FC Oltchim, vâlcenii reuşind să câştige cât se poate de lejer partida amicală cu gruparea argeşeană din Liga a IV-a, care se află în cantonament la Băile Govora. Pe terenul „Ghencea” din incinta bazei sportive „Oltchim, elevii lui Ion Lazăr s-au impus cu scorul de 7-1, golurile fiind înscrise de şapte jucători diferiţi: Marinescu, Ceapă, Fistogeanu, Răcăreanu, Onofrei, Săraru şi Smeadă.
Antrenorul Ion Lazăr a început meciul cu Top Arena Topoloveni cu un „unsprezece” din care au făcut parte Vlădoi – Moldoveanu, Cocărăscu, Onofrei, Nania, Săraru, Marinescu, Bârlogeanu, Ceapă, Răcăreanu şi Tomescu. Ulterior, şi-au făcut apariţia pe teren şi ceilalţi fotbalişti din lot: portarul Radu Popescu, precum şi jucătorii de câmp Despoiu, Fuiorea, Păun, Borţa, Smeadă, Preda, Fistogeanu şi Piron.

Încă un amical în această săptămână

„Cele două partide amicale pe care le-am disputat săptămâna trecută au fost extrem de utile pentru FC Oltchim, mai ales că mai e puţin timp până începe returul. Chiar dacă am pierdut, am jucat bine şi cu Concordia Chiajna, iar despre meciul cu argeşenii din Topoloveni cred că scorul final vorbeşte de la sine despre aspectul jocului”, s-a mulţumit să declare antrenorul Ion Lazăr.
Potrivit spuselor tehnicianului vâlcean, FC Oltchim Rm. Vâlcea va disputa în această săptămână un alt amical, în compania echipei AS Şirineasa, care evoluează în Liga a IV-a. Partida va avea loc joi, 17 februarie, de la ora 16.00, tot pe terenul „Ghencea” din incinta bazei sportive „Oltchim”.