„Chimiştii” au remizat în ultimul amical dinaintea startului returului

OLTCHIM RM. VÂLCEA – FLACĂRA HOREZU 2-2

Profitând de faptul că nu au avut programat niciun meci oficial la finele săptămânii trecute, echipele Oltchim Rm. Vâlcea şi Flacăra Horezu au pus la punct o partidă amicală, ultima înaintea startului returului. Duelul s-a disputat pe Stadionul „Cozia” din Călimăneşti şi s-a încheiat la egalitate (2-2). Fiecare dintre cele două combatante şi-au împărţit, pe rând, reprizele, horezenii fiind mai buni în prima, atunci când au şi marcat de două ori, prin Gherghe şi Badiu. În schimb, „chimiştii” şi-au arătat valoarea abia după pauză, atunci când au şi restabilit egalitatea, graţie golurilor înscrise de Fuiorea şi Oct. Marinescu.
Au evoluat echipele:
Oltchim Rm. Vâlcea: Marius Vlădoi – Borţa, Chiripuş, Onofrei, Nania, Andrei Dănuleţ, Teodorescu, Oct. Marinescu, Ceapă, Bog. Dumitru, Bunescu. Au mai fost folosiţi: Radu Popescu (portar), Smeadă, Fuiorea, Marius Vlad, Ad. Bărzăgeanu şi Ad. Piron
Flacăra Horezu: Laur. Mutu – Vasile Păun, Cosmin Văcaru, Marian Popescu, Dumitricu, Zamfirescu, Andrei Vladu (Ciprian Nistor), Ionuţ Vladu, Badiu, Gherghe (Alexandru Negoiţă), Milosteanu (Ionuţ Nicolae).

Marian Deaconescu, antrenor FC Oltchim:
„Am fost nemulţumit de evoluţia câtorva dintre jucătorii mei”

La final, antrenorul Marian Deaconescu s-a arătat nemulţumit de prestaţia câtorva dintre elevii săi, iar printre cei care a căror evoluţie a cam lăsat de dorit s-a numărat şi Daniel Teodorescu, fost jucător la Flacăra Horezu în turul actualului sezon. „Pentru mine, nu a contat deloc rezultatul, ci jocul elevilor mei. În acest sens, pot să spun că nu am prea fost satisfăcut de evoluţia unora dintre jucătorii pe care-i antrenez, în special în prima repriză, atunci când am şi fost conduşi cu scorul de 2-0, în urma unor grave greşeli individuale. După pauză, ne-am revenit însă şi am înscris la rândul nostru două goluri, dar prestaţia slabă din prima repriză nu poate fi ştearsă atât de uşor cu buretele. Până la primul meci din retur, sper să eliminăm toate lacunele din jocul nostru, astfel încât să nu mai avem probeme de acest gen”, ne-a spus tehnicianul „chimiştilor”, care nu a putut conta în acest meci amical pe serviciile fundaşului Cătălin Moldoveanu, reţinut la un botez.
În această săptămână, Marian Deaconescu va pune la punct ultimele detalii înaintea debutului Ligii a III-a şi va stabili „unsprezecele” de bază cu care va aborda primul meci. Aşa cum se cunoaşte, în runda inaugurală a returului, care va avea loc vineri, 16 martie, „chimiştii” vor evolua în deplasare, la Bucureşti, împotriva echipei locale, Metaloglobus.