Elevele lui Radu Voina au pierdut, din nou, în faţa campioanelor din Muntenegru

BUDUCNOST PODGORICA – OLTCHIM RM. VÂLCEA 31-25

* chimistele n-au reuşit să facă faţă ritmului impus de gazde şi au fost înfrânte cu scorul de 31-25

Duminică, 11 martie, la Podgorica s-a desfăşurat ultimul meci din grupele principale ale Ligii Campionilor. Echipa gazdă, Buducnost, liderul grupei a II-a, a primit vizita campioanei României, Oltchim Rm. Vâlcea. Meciul n-a avut importanţă pentru clasament, ci doar pentru palmares. După înfrângerea usturătoare din tur, handbalistele chimiste îşi doreau revanşa la Podgorica. În prima repriză a întâlnirii din Sala Sporturilor Moraca au demonstrat în multe rânduri că sunt capabile să învingă Buducnost. Vâlcencele au început timorate meciul, însă după şapte minute de joc şi-au intrat în ritm. De la 3-0 pentru gazde, s-a ajuns la 3-2, apoi la 4-4. Graţie celor câteva parade ale Luminiţei Dinu şi a eficienţei din ofensivă a Iuliei Managarova, în minutul 20, Oltchim a preluat pentru prima dată conducerea: 9-10. Elevele lui Voina au avut şansa pe final de primă repriză să se desprindă la două goluri, pe fondul superiorităţii numerice, însă super-portarul gazdelor, Woltering, nu le-a lăsat să se distanţeze pe tabelă. Până la urmă, muntenegrencele au fost cele care au intrat la cabine cu un avantaj de două goluri, scor 17-15, la capătul unei reprize în care Oltchim a arătat în multe momente că poate ţine piept puternicei Buducnost.

Popovic şi Bulatovic au făcut KO formaţia vâlceană în repriza secundă

Partea a doua a întâlnirii din Muntenegru a început încurajator pentru Oltchim. Knezovic a apărat o primă minge, apoi Jovanovic a punctat pentru 17-16. Gazdele au replicat imediat, dar Jovanovic a ţinut cu tot dinadinsul să demonstreze că a rămas aceeaşi jucătoare valoroasă pe care suporterii muntenegreni o ştiau de pe vremea în care aceasta era căpitanul echipei din Podgorica. Din păcate, însă, pentru Oltchim, Jovanovic nu a putut fi păstrată pe teren până la final. A suferit o accidentare la mâna dreaptă, astfel că au fost necesare nişte schimbări. Pe fondul acestor schimbări, a formei incredibile a portarului Clara Woltering, dar şi a Katarinei Bulatovic şi Bojanei Popovic, Buducnost s-a desprins la cinci goluri pe tabelă: 22-17, în minutul 39. Vâlcencele au avut o tresărire de orgoliul şi au încercat să demonstreze că nu şi-au spus ultimul cuvânt în acest meci. Pe fondul relaxării din tabăra muntenegreană, Oltchim a redus din handicap, ajungând, cu 12 minute înainte de final, la doar un punct în spatele gazdelor: 23-22. Adzic a cerut time-out, iar indicaţiile date s-au reflectat pe tabelă. Bulatovic, Popovic şi compania au încheiat rapid socotelile cu formaţia vâlceană, care, pe final, n-a mai avut noroc nici măcar la loviturile de la 7 metri, acolo unde, până atunci, Băbeanu fusese fără greşeală. Bara s-a opus de trei ori chimistelor în ultimele minute de joc. Gazdelor le-au intrat aproape toate mingile şi astfel Buducnost – Oltchim s-a încheiat la scorul de 31-25 pentru echipa din Podgorica, care merge în semifinale cu maxim de puncte obţinute în faza grupelor principale, performanţă pe care nu a reuşit-o liderul din grupa I, Audi Gyor. Rezultatele consemnate în dubla dintre Oltchim şi Buducnost sunt importante pentru că ele vor rămâne ca reper în eventualitatea în care ambele formaţii se vor califica în finală şi vor juca cu trofeul Ligii Campionilor pe masă. Până la finală, însă, Oltchim trebuie să revină cu picioarele pe pământ. Mai are o dublă cu Gyor, poate la fel de dificilă precum cea cu Buducnost, din grupele principale, diferenţa fiind că aici nu se mai acceptă greşeala. Un meci pierdut de maniera în care chimistele au făcut-o în partidele cu Buducnost înseamnă automat excluderea din competiţie şi neîndeplinirea obiectivului. La Vâlcea, însă, toată lumea speră că Oltchim se va mobiliza şi va reuşi să excludă Gyor din lupta pentru trofeu, iar pe 1 aprilie se va demonstra că prestaţia mai puţin satisfăcătoare din unele partide din grupele principale a fost doar o păcăleală, pentru a induce în eroare adversarii.
În meciul de la Podgorica pentru Oltchim a înscris: Managarova (6), Jovanovic (4), Băbeanu (4 – toate din 7 metri), Manea (3), Ardean (3), Vizitiu (2), Brădeanu (1), Chirilă (1), Ozel (1). Buducnost a punctat prin: K. Bulatovic (11), Popovic (8), Miljanic (3), Savic (2), Gjorgjevska (2), Knezevic (2), A. Bulatovic (1), Radovic (1), Mehmedovic (1).