„Alb-verzii” au secat Oltul lui Corneliu Papură

Damila Măciuca – FC Olt 2-0

Damila Măciuca nu pare deloc a fi o echipă de moral, care să sufere prea mult după un eşec de anvergură. „Alb-verzii” lui Erik Lincar şi-au revenit rapid după sincopa din penultima rundă, de la CS Mioveni, scor 4-1, reuşind să-şi adjudece încă trei puncte extrem de importante în clasamentul Seriei a II-a a ligii secunde. Echipa finanţată de fraţii Dan şi Laurenţiu Niţu a câştigat cu 2-0 partida disputată pe Stadionul Municipal din Drăgăşani, împotriva formaţiei FC Olt Slatina, prin ambele goluri înscrise de Albert Voinea. Mai întâi, acesta a lovit în minutul 3, dintr-un şut pe colţul lung, pentru ca, în minutul 38, acesta să puncteze din nou, dar, de această dată, din lovitură de la 11 metri, provocată de sârbul Cosic Bozidar. În repriza secundă, Damila nu a mai practicat un joc la fel de electrizant, tocmai pentru a menţine, cu mai multă siguranţă, scorul de pe tabelă, care-i oferă, în continuare, un rol important în lupta pentru locul 2, care duce în prima ligă.
Pentru Damila Măciuca aui evoluat următorii jucători: Dragoş Geantă – Nwabueze Samson, Ionuţ Stoica (cpt.), Marian Posteucă, Lucian Iordache, Alin Stoica, Iosif Melcea (Bogdan Geantă ’58), Codruţ Lircă (Dr. Militaru ’86), Adrian Popa (Ionuţ Bucuroaia ’67), Albert Voinea, Adrian Codin. (L.C.)