Handbalistele de la Energetic au terminat -fanfare turul campionatului de junioare I

2handbal_rosca* elevele lui Aurelian Roşca s-au impus în faţa bucureştencelor de la Colegiul Media cu scorul de 48-12

Sportivele pregătite de Aurelian Roşca la Colegiul Tehnic Energetic au făcut uitat eşecul suferit, în runda precedentă, în faţa liderului, Şcoala 181 Bucureşti. Au jucat aşa cum era prevăzut şi s-au bucurat de un nou succes pe teren în faţa ultimei clasate, Media Bucureşti. Fără nicio victorie în acest sezon, gruparea din Capitală nu a putut emite pretenţii nici la Vâlcea. Energetic a câştigat la pas duelul din ultima etapă a seriei C a campionatului naţional dedicat junioarelor I. În faţa unui adversar modest, Energetic şi-a permis să ruleze în această partidă tot lotul. Au evoluat şi jucătoarele la care s-a apelat mai puţin în acest sezon, cele care fac parte din garnitura a doua. Cele care au luat loc titularelor au jucat, însă, la fel de serios ca şi colegele lor şi s-au bucurat de un succes mai mult decât lejer, conturat încă din primul mitan. Oaspetele au reuşit să înscrie doar de opt ori în prima repriză, realizând un adevărat record negativ în faţa vâlcencelor, care au găsit calea spre gol de 29 de ori. În partea secundă a întâlnirii, elevele lui Roşca au mai redus turaţia, au înscris mai puţin, de 20 de ori, însă chiar şi aşa bucureştencele nu au reuşit să profite şi să micşoreze din diferenţă. În repriza a doua, au înscris doar patru goluri şi au permis gazdelor să încheie întâlnirea en-fanfare. Energetic a câştigat cu scorul de 48-12 confruntarea cu Media Bucureşti. Cea mai bună marcatoare a echipei vâlcene în acest meci a fost Florentina Craiu, autoare a nouă goluri. În topul marcatoarelor aceasta a fost urmată de Maria Gherman, care a înscris de opt ori. (S.S.)